Kako je 60-godišnjakinja iz Omiša dolazila do amfora, tko ih je i gdje izronio i što je sa njima planirala, trebao bi biti predmet policijske istrage. Policija za sada bez detalja.
'Izvješteno je Ministarstvo kulture, a sukladno Zakonu o zaštiti kulturnih dobara, bit će pokrenut postupak protiv 60-godišnjakinje', kaže Antonela Lolić iz PU splitsko-dalmatinske.
Pročitajte i ovo
Buktinja na benzinskoj postaji
Vozač BMW-a, koji je izgorio u vozilu nakon tragične nesreće, putovao je na Hvar: Poznato stanje ozlijeđenih u užasu na A1
Za 13 milijuna dolara
SAD zaplijenio zrakoplov venezuelskog predsjednika: "Kupljen je preko fiktivne tvrtke"
Do kraja sudskog postupka predali su ih Pomorskom muzeju u Splitu. Inače, građani smiju posjedovati amfore, ali moraju za njih imati valjanu dokumentaciju.
'Posjed tih amfora mora biti registriran u Konzervatorskom uredu kako ne bi bili predmet istrage i moguće zapljena kao ove sada', kaže nam Ljubo Radić, kustos Pomorskog muzeja Split.
Zaplijenjene amfore potječu od drugog stoljeća prije Krista do trećeg stoljeća naše ere. Kradljivcima je najveći problem što ih ne mogu lako prodati strancima jer ih zbog veličine nije lako iznijeti iz zemlje. Njihova cijena po komadu je oko tisuću i pol eura.
Prošle godine stiglo je još 11 amfora, bile su i vrjednije od ovih. Čini se da su pronađene kod istog vlasnika.
Zbog brojnih antičkih brodoloma amfore su po cijelom Jadranu. Pronađene u moru ne smiju se dirati nego prijaviti lučkoj kapetaniji. A Omišanka nakon druge policijske zapljene, možda već kreće u novu nabavu. Kazna za neprijavljeno posjedovanje je novčana, od dvije do deset tisuća kuna.