Izlaganje niskim temperaturama u hladno zimsko vrijeme može uzrokovati štetne posljedice za zdravlje.
Podijelite
Ozljede (ozebline, promrzline, smrzotine) i opća pothlađenost tijela (hipotermija), koje mogu imati i smrtni ishod, štetne su posljedice za zdravlje do kojih može doći izlaganjem niskim temperaturama u hladno zimsko vrijeme.
Građane je u srijedu ujutro dočekalo iznimno hladno vrijeme i u mnogim gradovima izmjereni su debeli minusi pa su iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) podsjetili na važne preporuke za zaštitu od velikih hladnoća.
Pratite vremensku prognozu i upozorenja o niskim temperaturama i nepovoljnim vremenskim prilikama te izbjegavajte izlazak, ako to nije prijeko potrebno.
Odjenite više slojeva tople odjeće, po mogućnosti od materijala koji zadržavaju toplinu (vuna, polipropilen, svila). Vanjski dio odjeće (kaput, jakna) treba biti nepropustan za vjetar i vlagu. Glavu zaštitite kapom koja prekriva oba uha, a ruke zaštitite rukavicama. Usta je dobro prekriti šalom zbog sprječavanja direktnog udisanja hladnog zraka (posebno važno za bolesnike s bolestima srca i dišnih puteva). Iznimno je važna topla, udobna zimska obuća otporna na vlagu.
Osobama koje boluju od kroničnih bolesti, posebno kardiovaskularnog i respiratornog sustava, preporučuje se izbjegavanje izlaganja niskim temperaturama u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima.
U slučaju kiše koja se ledi u dodiru s tlom, smrzavanja ili snijega na tlu, budite oprezni radi klizavih pločnika i kolnika te povećane mogućnosti padova i prijeloma kostiju.
Pri niskim temperaturama treba izbjegavati teže fizičke poslove na otvorenom, kao i sve aktivnosti koje uzrokuju ubrzano disanje.
Pomognite obitelji, prijateljima i susjedima koji većinu vremena provode sami.
Nemojte zanemarivati osjećaj hladnoće i drhtavicu koji upozoravaju na potrebu utopljavanja i prekid boravka na hladnoći.
U slučaju da se kod onih osoba koje duže borave na otvorenom (izletnici, planinari, alpinisti, vojnici ) pojave početni simptomi pothlađivanja ili ozeblina (trnjenje i gubitak osjeta prstiju uz blijedu kožu, ponekad i bol), treba odmah potražiti zagrijani prostor, skinuti vlažnu odjeću, pothlađenu osobu postupno utopljavati zamatanjem u deke, ali nikako izlagati direktnom izvoru topline.
Preporučuje se dati tople bezalkoholne napitke (čajeve, juhe) te potražiti stručnu medicinsku pomoć i nazvati Hitnu medicinsku službu - 194
ili Centar za žurne službe - 112.