Merkel je u Berlinu razgovarala sa stranim novinarima o grčko-makedonskom sporu oko imena, hrvatsko-slovenskom problemu razgraničenja, o odnosima između Srbije i Kosova te unutarnjim podjelama u BiH. Kako prenosi Deutsche Welle, Merkel je ocijenila da je zapadni Balkan pun otvorenih bilateralnih pitanja koja štete dobrosusjedstvu i narušavaju stabilnost regije.
Pročitajte i ovo
Zbog prijetnji sigurnosti
Slovenija ponovo produžila kontrolu na granici s Hrvatskom i Mađarskom
Slovenci pišu kazne
Ruža Tomašić traži od Vlade da silom obrani morsku granicu sa Slovenijom
Poručila je da 'zbog toga nikoga nećemo ostaviti na cjedilu u potrazi za rješenjima, ali da od svih strana očekujemo ustupke'. 'Iz brojnih iskustava dugogodišnjeg bavljenja politikom znam da se rado poseže za stilskim sredstvom blokade kada se ne uspije u cijelosti nametnuti vlastita volja. Gomilanje takvih problema dovodi do paralize i zato od svih partnera očekujem spremnost na kompromis', rekla je Merkel.
Njemačka kancelarka ocijenila je da je hrvatsko-slovenski spor oko granice beznačajan u odnosu na političke rovove koje su nakon Drugog svjetskog rata morali zatrpati vođe europskih naroda na putu izgradnje Europske unije. 'Činimo sve kako bi Hrvatskoj i Sloveniji pomogli u rješavanju problema', istaknula je Merkel dodavši da svojom mudrošću i iskustvom tome možda pridonese međunarodni posrednik.
Govoreći o stanju u BiH, Merkel važnim smatra da 'neke stvari ne budu od početka proglašene pitanjem prestiža' i procjenjuje da, kada to shvate politički čelnici triju konstitutivnih naroda, ništa više neće stajati na putu društvenog i gospodarskog napretka zemlje. Kada je riječ o Kosovu, ali i o BiH, kancelarka Merkel drži da međunarodna zajednica može tek uvjetno pomoći u ustroju funkcionirajuće države, ali da stvarne pomake mogu učiniti domaće snage.
'To podrazumjeva i želju za suradnjom i suživotom sa Srbima, ali i da Srbija mora prihvatiti postojeće prilike', naglasila je Merkel govoreći o stanju na Kosovu, prenosi Deutsche Welle. Uoči izvanrednog summita Europske komisije koji se u nedjelju održava u Bruxellesu, Merkel je od zemalja srednje i jugoistočne Europe zatražila da iskreno i bez uljepšavanja prikažu svoju financijsku situaciju i obećala im da nijedna od njih neće biti ostavljena na cjedilu, prenosi Deutsche Welle.
Ona je kazala kako i u u zemljama zapadnog Balkana može doći do problema za 'na koje moramo biti spremni'. 'Europsku komisiju smo stoga zamolili da prouči stanje, s obzirom na to da zapadnoeuropske banke, pogođene financijskom krizom, počinju obustavljati poslovanje i povlačiti se iz regije. Sada moramo sagledati koje posljedice to ima za svaku pojedinu zemlju', rekla je Merkel.
'No, nije toliko presudna izravna pomoć koliko pitanje raspolažu li države zapadnog Balkana još uopće bankovnim strukturama koje omogućuju neometano funkcioniranje domaćeg gospodarstva. O tome nam trebaju pouzdane informacije, pri čemu moramo uzeti u obzir međusobne razlike pojedinih zemalja', rekla je Merkel.