Riječi premijerke Jadranke Kosor, da se razmišlja o ukidanju harača, ali ako to bude moguće, izazvale su puno reakcija. Građani bi ukidanje svakako pozdravili. 'Ne vjerujem joj ja više, ukidanje treba odmah, jer sirotinja nema kruha ona okolo uživa, nek pogleda koliko je ljudi bez kruha', rekao nam je jedan od građana. Drugi smatraju kako bi to bilo 'lijepo i pametno', a onda ima i onih koji smatraju da za takvo što sada nema šanse.
Pročitajte i ovo
SJEDNICA VLADE
Plenković sasuo paljbu po SDP-u: "Postali su demagoško-populistička nakupina"
Neke mjere odobravaju
Obrtnici reagirali na poreznu reformu: "Zakinuti su mladi, porez na nekretnine građane dodatno opterećuje"
Značajan psihološki efekt
Sindikati upozoravaju da građani zbog harača puno manje troše. 'Vlada mora upravo obratno učiniti, mora ukidati taj krizni porez, zbog toga da bi vratila građanima uzeti dio kupovne moći, koja im je već i ovako mala nedovoljna za pokriće onih osnovni kupovanja', rekao nam je Krešimir Sever, predsjednik NHS-a. Bankare najave ukidanja harača ne iznenađuje, a takav scenarij, već su i predvidjeli. 'Naime, taj krizni porez je imao značajan psihološki efekt na smanjenje potrošnje kućanstava, što se već i osjetili prema posljednjim podacima o trgovini na malo', objasnio je Zdeslav Šantić, glavni analitičar Splitske banke SG.
>> 'Više ne mogu doma niti film pogledati, a liježem s olovkom'
Harač je fenomen, koji istovremeno puni i prazni proračun. Kada se na kraju godine podvuče koliko je dao, a koliko uzeo smanjivanjem potrošnje, bit će jasno je li se uopće isplatio.