Podigli su ih organizatori zagrebačkog Gay pridea i tako označili početak ovogodišnjeg programa koji će trajati od 4. do 8. srpnja.
Pročitajte i ovo
16 dana od tragedije
Incident u Novome Sadu zbog zastava Europske unije: "Uvijek je glasna ona nasilna manjina, i tako je posljednjih 30 godina"
Falusni simbol
Na trgu osvanula Velika stvar: "To je uvreda za inteligenciju i siromaštvo"
Postavljanje duginih zastava prvo je njihovo javno isticanje u povijesti Hrvatske.
Organizatori su istaknuli da je ovo podizanje zastava značajan dan za sve osobe homoseksualnih sklonosti u Hrvatskoj.
Tema je ovogodišnje manifestacije "Zagreb pride 2007", čiji će sudionici u povorci proći zagrebačkim ulicama u subotu, 7. srpnja, pravo seksualnih i rodnih manjina na "vidljivost" u društvu i izražavanje identiteta bez straha da će biti odbačeni, diskriminirani ili zlostavljani.
"Povorkom ponosa" želimo poručiti sugrađanima da je izražavanje vlastitog identiteta ljudsko i građansko pravo koje zakon jamči svima, ali naše društvo uskraćuje to pravo seksualnim manjinama, kazao je na današnjoj konferenciji za novinare Franko Dota, jedan od članova organizacijskog odbora "Zagreb Pridea".
"Zagreb pride" održava se ove godine uz logističku potporu Queer Zagreba i još 39 organizacija i neformalnih grupa iz Hrvatske i svijeta, a uz centralnu povorku priređuju se okrugli stol, filmske projekcije i druga zbivanja.
Okupljanje dvjestotinjak sudionika "povorke ponosa" lezbijske, gej, biseksualne, transrodne, transeksualne i queer (LGBTIQ) populacije počet će u 11,30 sati na Trgu maršala Tita, odakle kreću preko Masarykove, Tesline ulice i Zrinjevca do Trga bana Jelačića, gdje će organizatori pročitati proglas s ovogodišnjim zahtjevima.
Povorka završava na Cvjetnom trgu, na kojemu se održava glazbeni i zabavni program te obraćanje sudionicima.
"Za razliku od prethodnih godina, policija je ove godine u
pregovorima oko organiziranja Pridea bila izrazito susretljiva, pa ih molimo da se suzdrže od prevelike zaštitne opreme te požurivanja i naguravanja sudionika povorke, kako je to radila ranijih godina", kazao je član organizacijskog odbora Marko Jurčić.
Organizatori su osigurali 20 svojih zaštitara te još 20 iz privatne zaštitarske tvrtke, pa smatraju da građanima treba omogućiti slobodno kretanje i prilaz skupu iz Bogovićeve ulice, te da nema razloga za prejake mjere osiguranja.
Ističu kako je potporu Prideu uputilo tristotinjak javnih osoba, među kojima i Predsjednik Republike Stjepan Mesić, predsjednica Vladina ureda za ljudska prava Helena Štimac Radin, predsjednica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Gordana Sobol i drugi, a sudjelovanje u povorci najavile su, među ostalim, potpredsjednica Sabora Vesna
Pusić te pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Gordana Lukač Koritnik.
Na novinarski upit da komentira protivljenje nekih vjerskih zajednica promicanju prava homoseksualaca Dota je kazao da su organizatori Pridea građanska inicijativa koja se zalaže za poštivanje načela laičke države u kojoj svi imaju jednako pravo na izražavanje svojeg mišljenja i javno okupljanje koje mora biti nenasilno.
Kao početak ovogodišnjeg "Zagreb-pride" jutros su na Trgu bana Jelačića podignute četiri zastave duginih boja, simbola LGBTIQ pokreta, koje će tamo ostati do kraja subotnje manifestacije.