Na plenarnoj sjedici u Strasbourgu Europski parlament u četvrtak je usvojio rezoluciju kojom predlaže odustajanje od režima ljetnog i zimskog računanja vremena u Europskoj uniji. Njihov prijedlog treba potvrditi Europska komisija.
Pročitajte i ovo
Dobro je znati
Velika promjena u obračunu struje: Nemojte na ovo zaboraviti, može vas koštati dvostruko više!
Sad vam je prilika
I vas se pita: Što mislite o pomicanju sata možete odgovoriti u upitniku Europske komisije
Za ukidanje polugodišnjeg pomicanja sata zalaže se i hrvatski zastupnik u Parlamentu Davor Škrlec. Smatra da se radi o zastarjeloj praksi koja ide na štetu građanima.
"Današnjom rezolucijom o ljetnom računanju vremena htjeli smo poslati snažan poziv Europskoj komisiji kako je došlo vrijeme da zaustavimo štetnu praksu pomicanja kazaljki na satu dvaput godišnje. U svrhu bolje regulacije, potrebno je ukinuti ili mijenjati zakone koji nemaju željeni učinak ili su čak štetni za mnoge građane. Brojne studije, uključujući i studiju koju je dao izraditi Europski parlament u listopadu prošle godine, nisu uspjele dokazati nikakve pozitivne efekte promjene sata, no utvrdile su negativne efekte na ljudsko zdravlje, poljoprivredu i sigurnost u prometu. Prednosti takve prakse su tek marginalne dok su negativne posljedice za zdravlje mnogo ozbiljnije nego što smo smatrali do sada", rekao je Škrlec.
Prema nedavnim istraživanjima devet europskih sveučilišta, promjena vremena uzrokuje zdravstvene probleme za oko 20% Europljana.
"Europska komisija zanemaruje istraživanje negativnih utjecaja i odbija djelovati, tvrdeći kako države članice moraju napraviti prvi korak. Države članice, pak, tvrde da je Komisija odgovorna, što dovodi do stalnog prebacivanja odgovornosti. Je li potrebno pokrenuti europsku građansku inicijativu da se sakupi milijun potpisa građana pa da se tek tada u Europskom parlamentu i Komisiji ovo pitanje počne razmatrati kao važno pitanje, a ne kao nevažno kako pojedini zastupnici ističu", poručio je za kraj zastupnik Škrlec povjernici za promet, Violeti Bulc, tijekom današnje rasprave na plenarnoj sjednici.
Pojedini krugovi godinama se zalažu za ukidanje pomicanja sata
Približava nam se ona noć sa subote na nedjelju kada inače spavamo jedan sat manje. I upravo taj nedostatak sata mnogima zna zadavati, u najmanju ruku, glavobolje, a nekima i mnogo veće zdravstvene tegobe.
Već se godinama pojedini europski krugovi zalažu za ukidanje pomicanja sata. Održavano je niz rasprava i saslušanja u europskim institucijama, a čini se da su ove godine napokon urodile plodom. U priopćenju koje je Europski parlament poslao piše da je pritisak javnosti toliko velik da je krajnje vrijeme da se pomicanje sata ukine.
Stoga pozivaju Europsku komisiju da predloži prekid ljetnog i zimskog računanja vremena.
''Odgovarajući na građanske inicijative koje navode zabrinutost zbog zdravstvenih učinaka promjene vremena dvaput godišnje, u nacrtu rezolucije zastupnici pozivaju Komisiju da predloži obustavu prakse ljetnog računanja vremena'', stoji u priopćenju Europskog parlamenta.
Hrvatski eurozastupnik Davor Škrlec za DNEVNIK.hr otkrio je da je razgovarao o ovome s povjerenicom u Europskoj komisiji Violetom Bulc koja mu je rekla da joj je potrebna politička podrška Parlamenata i dijela Vijeća kako bi pokrenula procese u Komisiji vezano za ukidanje pomicanja sata.
''Glavna svrha rezolucije o ljetnom računanju vremena jest poslati snažan poziv Europskoj komisiji kako je Parlament odlučan u zaustavljanju ove štetne prakse pomicanja kazaljke na satu. S obzirom na to da se radi o direktivi, očekujemo od Komisije pokretanje procedure izmjene i konačnog ukidanja nakon zakonodavnog postupka u Europskom parlamentu i Vijeću EU-a. Povjerenica Bulc naglasila mi je kako joj je potrebna politička podrška Parlamenata i dijela Vijeća kako bi pokrenula procese izmjene unutar Komisije. Očekujem kako će Parlament u četvrtak izglasati ukidanje zimsko-ljetnog računanja vremena i zahtjev Komisiji za izradu studije koja će razjasniti koje je vrijeme u konačnici najbolji izbor za Europu, zimsko ili ljetno. Sabor, kao i ostali nacionalni parlamenti, mogu se voditi dobrim primjerom finskog parlamenta koji je izglasao poziv svojoj vladi za pokretanjem političkih procesa ukidanja dvostrukog računanja vremena u Vijeću EU-a, te konstantno vršenje pritiska prema drugim državama članicama i Komisiji'', izjavio je zastupnik Davor Škrlec za DNEVNIK.hr.
Pomicanje sata mnogima je zadavalo probleme (Foto: Guliver/Thinkstock)
Foto:
Guliver/Thinkstock
Znanstvena su istraživanja pokazala kako će pomicanje satova s 2 na 3 sata u nedjelju 26. ožujka vjerojatno rezultirati povećanjem broja srčanih i moždanih udara, izazvati rast broja automobilskih nesreća te smanjiti radnu učinkovitost. "Naša studija ukazuje na to da nagle, pa i male promjene ritma sna mogu imati štetan učinak", istaknuo je Amneet Sandhu sa Sveučilišta u Koloradu, čija je studija bolničkih podataka otkrila 25-postotni skok broja srčanih udara u ponedjeljak, dan nakon početka ljetnog računanja vremena.
Proljetne i jesenske promjene u zemljama članicama EU-a regulirane su direktivom EU-a o ljetnom računanju vremena. Procedura za promjenu koja će veseliti mnoge jest sljedeća: Prema članku 225. Ugovora o funkcioniranju EU-a, Europski parlament može, većinom glasova svojih članova, a na temelju izvješća jednog od svojih odbora, zatražiti od Komisije da dostavi zakonodavni prijedlog. Parlament može odrediti rok za podnošenje tog prijedloga. Komisija može pristati ili odbiti podnijeti traženi prijedlog. U rezoluciji Parlamenta navodi se odgovarajuća pravna osnova te joj se prilažu preporuke o sadržaju zahtijevanih prijedloga. Ako prijedlog ima financijske posljedice, Parlament navodi način osiguravanja dostatnih financijskih sredstava. Odbor nadležan za predmet nadzire napredak pripreme svakog predloženog pravnog akta Unije koji je sastavljen na temelju posebnog zahtjeva Parlamenta.