Na volontiranje u Hrvatsku stigla je mlada Makedonka Agnesa Stamenova. Nakon završenog studija elektroenergetike odlučila je zakoračiti u jedan novi svijet – volonterski. Uz pokrivene troškove puta i smještaja, dileme više nije bilo. Odabrala je Udrugu OAZA u kojoj za cilj ima spojiti znanje o održivom razvoju s misijom Udruge.
Većina se volontera pri prvom sudjelovanju prijavljuje na dvomjesečno, tzv. kratkoročno volontiranje, no Agnesi je ovo drugi put u Hrvatskoj i ovaj će se put ovdje zadržati deset mjeseci. Najviše svog volonterskog vremena provodi u Osnovnoj školi Davorina Trstenjaka u Zagrebu u kojoj s učenicima uređuje i sadi školski vrt.
Agnesa u Osnovnoj školi Davorina Trstenjaka u Zagrebu s učenicima uređuje i sadi školski vrt
Foto:
Nova Studio
Agnesa se na volontiranje odlučila jer je željela iskusiti život izvan svoje zemlje, ali shvaća kako je volontiranje i dobra priprema za tržište rada. Upravo je priprema mladih ljudi za poslovni svijet bila jedna od niti vodilja Europske komisije koja je osmislila i zalagala se za provođenje ovog projekta.
'Projekt je u Hrvatskoj krenuo u vrijeme velike nezaposlenosti mladih. Za one bez radnog iskustva, volontiranje je idealna prilika da počnu svoj profesionalni razvoj nakon školovanja. Ovaj projekt je namijenjen mladima od 18 do 30 godina i bez obzira na obrazovanje i stečeno znanje, svi mladi koji se odluče na volontiranje budućim poslodavcima daju na znanje da imaju želju, da su se usudili pokrenuti i da su odlučili učiniti nešto u sredini koja im je bila strana i nepoznata. To je jedna kvaliteta koju će svaki poslodavac prepoznati“, rekao je Branko Baričević, voditelj Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj.
Kako bi ovakva razmjena znanja i iskustva bila moguća, morao se aktivirati civilni sektor, dok se angažman javnog sektora tek očekuje, a kroz razne aktivnosti i potiče. Udruga OAZA svoje aktivnosti provodi već šest godina, a mogućnost angažiranja volontera uvelike je obogatila njihov rad.
'Mi dobivamo povratnu informaciju kakav je rad Udruge, testiramo naše ideje i planove i želimo potaknuti mlade da postanu tragači za nekim višim vrijednostima. S volonterima i mi dobijemo priliku trenirati sebe. Svaki volonter je drugačiji i treba imati jedinstvenu metodu rada s njima. Imali smo u školi situaciju s dječakom koji ima autizam, a progovorio je zahvaljujući interakciji s volonterima i to je slučaj koji nas je motivirao. Sigurni smo da volonterski programi jako dobro utječu na mlade, a posebni segment je nesebično davanje. To je u biti prava definicija ljubavi', rekao je tajnik Udruge OAZA, Mile Drača.
Za Agnesu je volontiranje i dobra priprema za tržište rada
Foto:
Nova Studio
Želja inicijatora Europskih snaga solidarnosti je ovim projektom podsjetiti svaku generaciju na vrijednosti koje bi trebale biti utkane u svakog mladog čovjeka. Osim što će svaki volonter upoznati druge dijelove Europe pridonijet će društvu svojim trudom i ono najvažnije upoznati samog sebe.
Do 2027. godine Europa će izdvojiti gotovo milijardu i 300 milijuna eura koje će podijeliti među članicama i na taj način dati im šansu da pokažu što znaju, ali i da nauče što je to solidarnost i što je to Europa.