Mustafa Etemaj iako u strahu za svoju obitelj, odlučio je javno istupiti nakon što je jučer dobio otkaz, kaže: napokon su me se riješili jer već 10 godina prijavljujem ono što oni žele zataškati.
Koga je te noći vidio, prije 20-ak dana ispričao je i ministru Orepiću, to je trenutak kada je ravnateljstvo policije preuzelo slučaj.
Pročitajte i ovo
Donosi Provjereno
Bolnica odbija napraviti obdukciju i reći joj od čega je preminula njezina majka: "Oduzeli su mi pravo žalovanja, a onda su i njega kontaktirali"
donosi provjereno
Lari su u rodilištu čupali posteljicu, u bolnicu poslana inspekcija: "To je ispadalo, ti komadi. To je bio horor"
Mustafa Etemaj, prvi je i zasad jedini svjedok prometne nesreće sestara Filipović kao i zataškavanja čitavog slučaja na koje godinama upozoravaju roditelji poginulih djevojaka. Nakon 10 godina, na autocesti iznad mjesta gdje se nesreća dogodila, odlučio je o svemu javno progovoriti.
'Ja sam otišao cestom i izašao sam na benzinskoj pumpi i prilikom prelaska autoputa izašao sam u kafić preko puta pumpe, čuo se udarac vozila i prevrtanje vozila sive boje, a u suprotnom smjeru, vidio sam vozilo Renault Clio tamne boje', ispričao je Mustafa Etemaj.
U međuvremenu, isti tamni Clio silazi s autoceste, a Etemaj ga uočava na raskrižju u Čavlima.
'Zapazio sam vozilo da ide iz pravca Rijeke u pravcu Zagreba, mislio sam da će stat, isto vozilo je smanjilo je brzinu. Spazio sam vozilo koje je vozilo u suprotnom smjeru jer sam zapazio lijevu prednju stranu razbijenu renault clija i šofer šajbu. Zapazio sam vozača s majom svjetlo plave boje, kratko ošišan, druga osoba je imala malo dužu kosu sa crnom majom i produžili su pravac Zagreba', kaže Etemaj koji je u to vrijeme bio izvan službe, suspendiran zbog gubitka dregera na terenu. No sve što je vidio, prijavio je kada je dan poslije saznao za pogibiju sestara Filipović.
'Nakon dan-dva sam zvao 92. dežurnu službu Rijeka gdje sam tražio isključivo načelnika Vidaka, nakon trećeg pokušaja sam dobio načelnika Vidaka gdje sam imao tada registarsku oznaku tog vozila, kao i saznanja gdje je bilo vozilo parkirano. Gospodin Vidak mi je spustio slušalicu. Četiri- pet puta sam upozorio djelatnike policijske uprave na ovaj događaj ali nisu trznuli, nisu poduzeli nikakve mjere', ispričao je svjedok nesreće, Mustafa Etemaj.
Nitko nije reagirao
Nakon što se 2007. vraća u službu, kako tvrdi, doznaje tko je bio vozač koji je vožnjom u suprotnom smjeru skrivio smrt sestara Filipović.
'Sa kolegom iz postaje sam išao istražit taj slučaj, spazio sam sliku sa terminala MUP-a i tu osobu koju sam ja vidio, 99 posto odgovara osobi Damiru Ježiću. Da su htjeli poduzeti 2006. bi se to otkrilo jer je bila poznata registarska oznaka i doznali bi tko je bio počinitelj te prometne nezgode', kaže Etemaj.
Do 2013. godine ništa se nije poduzimalo, kada o svemu ponovno upozorava novoimenovanog načelnika riječkog operativno komunikacijskog centra, koji je zbog istog slučaja i sam bio izložen mobingu.
'Došao je načelnik Pandža na mjesto načelnika. U njega sam imao povjerenja i rekao sam o čemu se radi, dao sam mu obavijest i on je dostavio službenu zabilješku vezano za prometnu nesreću, nakon par dana me obavijestio da je obaviješten načelnik Kruneš Željko. U međuvremenu me nitko nije kontaktirao. Radi toga su od 2013. vršili mobing nadamnom dok me nisu istjerali iz policije. Danas me strah vrha MUP-a jer su toliko jaki kao lanac i taj lanac je teško razbiti. Strah me, ne za mene već za moju obitelj', kazao je Etemaj.
Unatoč svemu krivac za pogibiju 22-godišnje Višnje i tada tek punoljetne Gordane Filipović i dalje nije otkriven. Te su večeri u društvu tri prijatelja krenule prema Zagrebu. Kod mjesta Čavli, Višnja je izbjegla frontalan sudar s automobilom koji je jurio u suprotnom smjeru. Naglo je skrenula, automobil se prevrnuo, a nepoznati vozač bez zaustavljanja pobjegao s mjesta nesreće.
'15. prosinca nama je policija došla negdje oko pola noći. Ja nisam bio doma, ona me pozvala telefonom i ja sam došao i tek nam je onda policija saopćila da su nam kćeri imale prometnu nesreću, da je jedna smrtno stradala, a da se jedna nalazi u KBC-u Sušak. Bili su s nama još par minuta i otišli. U takvom smo stanju nas dvoje sjeli i otišli u Sušak, gdje nam nisu dozvolili da vidimo svoje dijete koje je bilo ozlijeđeno. Dočekali su nas kao: dajte im injekcije za smirenje. Tražili smo da dođemo do Gordane da je vidimo i nisu nam dali. Da nas ne bi tamo salijetali mi smo došli doma i do 5 sati sjedili kad su nam javili da je i Gordana preminula', ispričao je otac poginulih sestara, Dragutin Filipović.
Ni jedna kamera nije snimila nesreću
Na autocesti se nalazi više od 80 kamera, ali nijedna nije otkrila počinitelja. Od samog početka riječka policija tapkala je u mjestu. Iako se u prvim danima nakon nesreće činilo da se intenzivno radi na pronalasku krivca.
Pogibija sestara Filipović, događaj je koji je šokirao Rijeku. Nakon 15. prosinca 2006. vrlo brzo su počele i glasine o krivcu nesreće - pričalo se upravo ovo o čemu svjedoči Mustafa Etemaj. Da je nesreću skrivio sin poznatog riječkog tajkuna, koji je inače još poznatiji po poslovno prijateljskim odnosima s bivšim hrvatskim premijerom Sanaderom.
'Došla je informacija od riječkog odvjetnika, neću reći gospodina jer je kasnije sve porekao, koji je meni, ničim izazvan, rekao da je to počinio sin Roberta Ježića. Moram priznati da kad sam to čula da sam bila u prvu ruku u šoku zato jer ga nisam trebala po tom pitanju, a kad mi je to rekao jednostavno sam se isključila', kazala je Slavica Šota, prijateljica obitelji Filipović.
Sve su i prijavili državnom odvjetništvu, a da nije bilo te prijave slučaj bi možda otišao u zastaru, koja je trebala nastupiti za godinu dana.
'Iskreno rečeno ja sam vjerovala da institucije rade svoj posao i da je to u tom dijelu pri kraju ili možda čak i riješeno, nisam očekivala da je to zadnji, moment koji se treba dogoditi da to ne ode u zastaru', dodala je Šota.
'Priča da je Ježić junior skrivio nesreću nikad nije demantirana do 2012. Šest i pol godina nakon nesreće su se udostojili jer mi smo tražili da ga se zaštiti i obrani od glasine. Ako nije napravio, nije, a ako je da ga se kazni. On je došao na policiju, rekao da nije bio u Hrvatskoj, da je bio na skijanju u Italiji, imao je alibi. Tražio sam službeni iskaz od Italije, ali oni nisu to mogli dati jer navodno to traje godinama', rekao je Dragutin Filipović.
Istraga obuhvatila tek vještačenje ispravnosti automobila
Majka poginulih djevojaka o svemu nerado govori. Uspomene ne blijede, a uz fotografije u obiteljskom albumu, čuva i podeblju zbirku novinskih članaka kao i dijelova spisa koji je podsjećaju na neučinkovitost istrage.
Od samog početka suočeni su s nelogičnostima u istrazi. Na automobilu njihovih kćeri napravljeno je samo vještačenje na ispravnost kočnica, guma i upravljača, ne i jeli došlo do kontakta s drugim automobilom. Roditelji ne vjeruju ni u podatak da se vozilo okrenulo 10 puta.
'Da se vozilo okrenulo 10 puta, da je helikopter se ne bi okrenuo 150 metara dalje od udara. Da se vozilo okrenulo 10 puta pa oni bi poispadali kao iz centrifuge, a ispala je samo Gordana, kroz zadnje staklo. Djevojka od 1,80 metara kroz zadnje bočno staklo. Kroz to malo staklo. Imam saznanja da je bilo anonimnih dojava i kad sam pitao što ste napravili rekli su da su išli na govornicu da vide tko je zvao, a reko ono što vam je javio jeste to provjerili kaže nismo. Ja i dalje čekam odgovore', govori otac poginulih sestara.
Javila se četiri svjedoka
Odgovore možda imaju svjedoci. Neki se javljaju pismima, a osobno ih se dosad javilo njih četvero.
'Jako sam žalostan, tužan ali i drago mi je da je došao dan da kažem javno tko je i što. Bili smo i kod ministra pred nekih mjesec dana gdje sam dao izjavu oko svega toga, prošlo je mjesec dana i ništa nisu poduzeli u vezi toga', rekao je Mustafa Etemaj, svjedok nesreće.
'Sada, nakon toliko godina, 10 godina, konačno smo dočekali da se iz sustava javi dvoje ljudi koji su pristali svjedočiti o tome što se te večeri dogodilo, tko je to napravio. Osobe koje su dale službenu bilješku i dale sve dokaze da se pogleda, tko je to? Danas se još čeka i te iste ljude ne upotrijebi da se na DORH-u da izjava, potpiše i da se ide na uhidbene naloge i odgovornost istih, onda se ja pitam kome se još obratit', pita se gospođa Šota.
'Interesantno je da su to sve neki bivši djelatnici policije koji su ili mobingirani do mjere da su sami morali dati otkaz, osoba koja mi se javila pismom, a zaprimila je dojavu o nesreći i poziv da se vozi u kontra smjeru na tom dijelu autoceste, koja je zbog toga što je tražila da se istina kaže, doslovce kaže da je zbog toga pretrpjela toliki mobing', rekao je gospodin Filipović.
Slučaj preuzelo ministarstvo policije
Slučaj je u međuvremenu preuzelo ravnateljstvo policije, iz kojeg na naš upit nisu također ne otkrivaju detalje istrage.
'Obavještavamo Vas da policija provodi kriminalističko istraživanje vezano uz navedeni događaj i da se svaka dobivena informacija povjerava i utvrđuje njena vjerodostojnost. Postupanje tijekom izvida je tajno te i ne možemo dostaviti više informacija o navedenom kriminalističkom istraživanju', napominju u priopćenju iz policije.
Brojne su stvari i dalje u zraku, pa tako i informacija koju su dobili iz policije, da je obavještajna služba preuzela svu dokumentaciju oko nesreće.
'Meni nije jasno. Znam čime se bave, al prometnim se nesrećama se ne bave. Što oni imaju s tim slučajem osim ako nije opravdana naša sumnja da policija sve to zataškava, da je to korupcija i veliki novac', kazao je gospodin Filipović.
Emisiju gledajte četvrtkom od 22:15 na Novoj TV, a više o pričama iz Provjerenog saznajte na novatv.hr/provjereno
Propustili ste emisiju? Pogledajte je besplatno na novatv.hr