Samo 5 metara od lošinjske rive plutala je ogromna meduza. Na obližnjoj plaži kupači su razradili strateški plan. 'Pa vjerojatno bih pokupila djecu i pobjegla van s plaže, ali nadam se da je neću vidjeti', rekla je Snježana Zečević, turistica iz Zagreba.
Pročitajte i ovo
Trenutno imaju 900 gostiju
Otkriveno koliko je ljudi zaraženo salmonelom u lošinjskom hotelu, kliconoše udaljene s posla
Reagirao Državni inspektorat
Među djelatnicima hotela pronađene kliconoše salmonele: Naređene protuepidemijske mjere
'Ma ne moraju se uopće bojati. Ima jedna vrsta, pelagija noctiluca, koja dobro opali. I vlasulje i meduze i koralji imaju kapsule, knidle i jedan feder. Kad se takne na kožu, onda on izbaci strelicu i onda se to ubrizga u kožu. Onda treba samo fino lagano to odstraniti, nikad trljati jer samo se napravi još gore. Utrljavanjem ide njezin otrov u kožu, to je mravlja kiselina', rekao je Vlado Onofri iz dubrovačkog Instituta za oceanografiju.
Pa da ne bismo na koži danima mijenjali egzotične boje podmorja, treba još pripaziti i na morskog pauka i ježeve.
'A morski psi, to su samo priče, jer u povijesti, koliko se zna, ima zabilježeno jedno 12 slučajeva da je pojeo čovjeka. Ima još nekoliko nerazjašnjenih slučajeva, što vjerojatno je i to, ali ne više od petnaestak', dodaje Onofri.
A kad se plivači sjete te 'neznatne' brojke, sljedeći put na nekoliko desetaka metara od obale, ipak bi naglo mogli promijeniti smjer kretanja.