Dvojica pripadnika Hrvatske vojske, skupnik Dario Stegnajić i razvodnik Kristofor Josip Jurjević ostvarili su zapažene rezultate na međunarodnom natjecanju Minnesota Best Warrior Competition koje je održano krajem travnja 2025. godine u saveznoj državi Minnesoti u Sjedinjenim Američkim Državama.
požar u Donjoj Austriji
Poginula braća od 1 i 5 godina, otkriveno kako je došlo do tragedije: Majka je vrištala i zazivala pomoć
Golema tragedija
Našli sina (8) mrtvog na njegov rođendan: "Ne kupujte ovo svojoj djeci!"
službe na terenu
FOTO/VIDEO Terencem se zabio u skupinu pješaka, ozlijeđena majka koja je gurala kolica
U kategoriji stranih oružanih snaga pobijedio je razvodnik Jurjević, dok je skupnik Stegnajić zauzeo drugo mjesto.
Obojica su pripadnici Gardijske mehanizirane brigade Hrvatske kopnene vojske, a u pratnji časničkog namjesnika Stipice Bolanče, na natjecanju su sudjelovali zajedno s pripadnicima Nacionalne garde Minnesote i pripadnicima Oružanih snaga Kanade.
Dario Stegnajić, vojno natjecanje u SAD-u - 5
Foto:
MORH
Razvodnik Jurjević, koji se u slobodno vrijeme bavi trail trčanjem i provodi dosta vremena u prirodi s obitelji, naglasio je kako on i skupnik Stegnajić nisu imali posebne pripreme za natjecanje već su svoju spremnost temeljili na redovitim zadaćama i ustaljenom programu obuke unutar postrojbe.
"Moja glavna pokretačka snaga u najtežim trenutcima bila je moja četverogodišnja kći, koju nisam htio iznevjeriti, jer jednog dana moja pobjeda možda njoj posluži kao motivacija za savladavanje prepreka koje ju čekaju u životu. Također, za mene je to bilo i pitanje integriteta, jer mi je ukazana čast i povjerenje da imam priliku predstaviti svoju postrojbu i Domovinu na međunarodnom natjecanju u Americi", poručio je razvodnik Jurjević.
Kristofor Josip Jurjević, vojno natjecanje u SAD-u - 1
Foto:
MORH
Visokim plasmanom razvodnik Jurjević i skupnik Stegnajić još jednom su pokazali i dokazali vrhunsku spremnost pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske te konkurentnost na međunarodnim natjecanjima, časno i ponosno predstavljajući Hrvatsku vojsku.
Komando hodnja uz punu opremu i naoružanje
Ovogodišnje natjecanje u Minnesoti po prvi put je organizirano po novom, vrlo zahtjevnom konceptu koji nije dopuštao odmor i oporavak natjecatelja. Natjecatelji su svoja znanja, vještine i tjelesnu spremnost pokazivali kroz dnevno-noćne orijentacijske hodnje, gađanja s raznim vrstama naoružanja u Oružanim snagama SAD (M4A1, M17, AT4, M240, MK19).
Dario Stegnajić i Kristofor Josip Jurjević, vojno natjecanje u SAD-u - 3
Foto:
MORH
Dio natjecanja obuhvaćao je i S.E.R.E. (Survival, Evasion, Resistance and Escape - Preživljavanje, Izbjegavanje, Otpor i Bijeg): prelazak opasnog područja površine oko 10 kvadratnih kilometara prepunih "protivničkih" snaga, patrolnih vozila i ophodnji, uz prikrivanje i izbjegavanje. Vrhunac natjecanja bio je tzv. "Valor Ruck" - komando hodnja duga 20 kilometara uz punu opremu i naoružanje s pet radnih točaka na kojem su se provodila bojeva gađanja i pružala prva pomoć (TCCC - Tactical Combat Casualty Care).
Vojno natjecanje u SAD-u - 2
Foto:
MORH
Best Warrior Competition je natjecanje koje se održava od 2002. godine u cilju promoviranja važnosti uloge vojnika i dočasnika u organizaciji kopnene vojske Sjedinjenih Američkih Država, a čiju tradiciju održava i Nacionalna garda Minnesote.
Dario Stegnajić, vojno natjecanje u SAD-u - 4
Foto:
MORH
Pobjednici ovog natjecanja dobivaju prestižne počasti i nagrade kao priznanje za svoja postignuća, a ujedno predstavljaju Nacionalnu gardu Minnesote na idućim natjecanjima kopnene vojske Sjedinjenih Američkih Država na razini regija te na posebnim događanjima tijekom cijele godine.