Da Hrvatska ne zna iskoristiti sve što ima, govori i primjer iz Dubrovnika. Dok zidine gradu na godinu priskrbe 24 milijuna kuna, tvrđave zjape neiskorištene.
Podijelite
Sveti Ivan, Bokar, Minčeta i Lovrijenac, dubrovačke tvrđave impresioniraju sve strance koji stignu grad. 'Stvarno su prelijepe', komentirala je Beth-Ann, turistkinja. Dubrovačke zidine godišnje gradu donose milijune kuna, dok s druge strane, tvrđave su većinom neiskorištene. 'Svi koji dođu u Dubrovnik, doživljavaju Dubrovnik samo kao kamenu statuu', rekao je Andro Vlahušić, dubrovački gradonačelnik.
Jedina tvrđava koja se koristi, za sada je Revelin. Osim redovitih koncerata, Revelin je bogatiji za još jedan sadržaj - multimedijalni muzej. Muzej ili koncerti - komercijalizacija tvrđava ipak treba ispuniti neke uvijete. 'To su spomenici kulture, nulte kategorije, zaštićene Unescovom poveljom, i treba pažljivo birati namjene', kaže Ivica Prlender, intendant Dubrovačkih ljetnih igara. Možda baš zato oživljavanje tvrđava ide tako sporo. 'Radije bi predložio da se ide pažljivo i strpljivo, leg artis, nego da se zalijećemo sa nekim pokusnim rješenjima', dodaje Prlender. Prijedloga za tvrđave je bilo mnogo - od muzeja i izložbenih predstava sve do noćnih klubova. Ipak, one sada služe samo kao odličan vidikovac.