Gubitak obiju natkoljenica više neće biti 100 postotna invalidnost. Šokantan je to prijedlog novog zakona. "Jedina i isključiva svrha tog zakona je da se u njemu proguraju nove tablice i da se štete drastično smanje", kaže odvjetnik Bruno Spiz.
Pročitajte i ovo
NAORUŽAJTE SE STRPLJENJEM
Ceste se zatvaraju zbog radova: Evo koje sve autobusne linije ZET mijenja od vikenda
Akcija
VIDEO Ovo ne smijete voziti: Policija objavila snimku romobila koji su trajno oduzeli
Liječnica uputila upozorenje
Ambulante u gradu na obali pune djece: Brzo se širi neugodna zaraza
Helikopter prevezao djecu u bolnicu
FOTO Iz bolnice se oglasili o stanju djevojčice nakon teške nesreće na Plitvicama
TALIJANSKO LJETOVALIŠTE
Bazen se pretvorio u smrtonosnu zamku: Djevojčici nije bilo spasa
Prema novim tablicama gubitak slezene u postocima iznosio bi 0 posto, gubitak obiju natkoljenica umjesto 100 bio bi 80 posto, gubitak potkoljenice, s prijašnjih 60 posto na 30, dok bi gubitak oba jajnika prema novim tablicama iznosio samo 10 posto tjelesnih oštećenja.
Ovakav prijedlog zakona pokušao se progurati i prije dvije godine. Odvjetnici, odvjetnička komora, sudski vještaci i liječnici uspjeli su to spriječiti. "Najviše nas je strah ovoga, da se ne uvedu te medicinske tablice jer one znače jednu tragičnu situaciju za oštećenika i minimalne odštete, a odštete u Hrvatskoj su jako, jako male", ističe Spiz.
Predlagatelji zakona teze o smanjenju odšteta odbacuju. "Teza o tome da mi hoćemo smanjiti odštete, oštetiti oštećene, apsolutno ne stoji, nikome to nije namjera", poručuje Marijan Čurković, pomoćnik direktora CO-a. Između ostalog traže jasna pravila igre. "Pravila ponašanja koja će osigurateljima omogućiti da na vrijeme jasno i transparentno odrede naknadu štete i na taj način osiguraju ravnopravnost oštećenih", dodaje Čurković.
Prijedlog zakona koji prema najavama ne ide na ruku oštećenika, već je na stolu Ministarstva financija. "Navedeni zakonski prijedlog je u izradi, sukladno planu zakonodavnih aktivnosti Ministarstva financija, a za njegovu izradu zadužena je Radna skupina...Ovim ističemo kako će svi zainteresirani moći iznijeti svoje prijedloge i sudjelovati u javnoj raspravi o navedenom zakonskom prijedlogu", ističu u priopćenju Ministarstva financija. Točku na "i", stavit će Vlada.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.