Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Blagdanska depresija

Dok neki slave, drugi za vrijeme blagdana tuguju

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Blagdani su vrijeme kada se mnogi osjećaju dobro, sretni su, zadovoljno promatraju ukrašeni grad, pripremaju poklone. No postoje oni kojima blagdani predstavljaju vrijeme tuge, osjećaj usamljenosti, izolacije i depresije. Kako prepoznati i kako pomoći onima koji pate od blagdanske depresije?

Povećani stres, umor, nerealna očekivanja, nemogućnost provođenja vremena s članovima obitelji, nostalgična sjećanja na protekle blagdanske proslave, promjena dnevne rutine, promjena prehrambenih navika, glavobolje, nesanica, tjeskoba, smanjena koncentracija, smanjeni interes, samo su neki od simptoma blagdanske depresije.

Pročitajte i ovo Pravoslavni Božić Različite tradicije Od Ukrajine preko Srbije do Etiopije: Najzanimljiviji običaji za proslavu Božića 6. siječnja Premijer Andrej Plenković Nakon huškanja Plenković odgovorio Domovinskom pokretu: "Priopćenje im je briljantno, a logički slijed im je još briljantniji"

U blagdansko vrijeme većina ljudi je izložena stresu jer puno se stvari treba obaviti, kada je riječ o Božiću koji je na kraju prosinca i završetku godine, povezan je i sa završetkom poslova na radnom mjestu. Većina zaposlenih provodi duže vremena na poslu ne bi li blagdane proveli mirno i tada si najčešće postavljaju nerealna očekivanja.

Nerealna očekivanja očituju se i u želji ostvarivanja idealne slike svijeta, obitelji zagrljene ispod bora. Savršenstvo koje nam godinama usađuju filmovi sa sretnim završetkom, ostvarivanje tajnih želja razlog su mnogih frustracija i razočaranja. Slika savršenog svijeta i nemogućnost ostvarivanje istog razlog je iz kojeg se mnogi povlače u izolaciju ili ulaze u konflikte s najbližima.

Blagdanska depresija često je za onoga tko od nje pati intenzivna i uznemirujuća, ali u većini je slučajeva kratkotrajna i traje nekoliko dana prije, tijekom ili poslije blagdana. Kada se ugasi euforije, najčešće se povlače i simptomi.

Psiholozi nude nekoliko korisnih savjeta kako se boriti s blagdanskom depresijom i ističu kako je važno prihvatiti kako su blagdanski dani inače stresni za sve ljude, koji se s manjim ili većim uspjehom s tim stresom nose.

- pronaći nekoga s kime ćete moći podijeliti svoje tegobe
- zadržati prehrambene navike unatoč blagdanskom stolu prepunom delicija
- dovoljno se odmarati
- redovito vježbati
- postaviti realne ciljeve
- organizirati vrijeme
- određivanje prioriteta
- planiranje koliko novca želite potrošiti i ostati unutar zadanih okvira

Važno je zapamtiti kako Božić nije slika prikazana u medijima, kako se Božić ne skriva u obitelji naslonjenoj na klavir u identičnim majčinom rukom ispletenim puloverima. Ako vi želite, možete ga proslavljati na drugačiji način, s prijateljima i vama dragim ljudi. A ako ne želite, ne morate, živite kao da je riječ o bilo kojem drugom danu. Ne stavljajte si pritisak da sve mora biti kako netko od vas očekuje. I ako ste tužni ili osamljeni, dopustite i te osjećaje, jer i oni su dio blagdana.

Šaljite čestitke, jer jedno je istraživanje pokazalo kako ljude razveseljava primanje čestitki jer im podiže samopoštovanje, osjećaj sreće i osjećaj pripadanja. 

Samo hrabro, a i svako od nas sigurno ima odgovor na pitanje: Božić je... bio on vrijeme darivanja, plesanja, plakanja ili nečeg sličnog. 

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene