Projektom 'Zaželi' vladajući se hvale na sav glas. Putem njega, europskim novcem zaposleno je 7000 žena koje brinu za starije i nemoćne te osobe s invaliditetom.
Podijelite
Starije od 50, teško zapošljive, jedva su dočekale priliku da rade. Bila bi to pozitivna priča da je administracija napravila ono što je trebala. Sada deseci udruga koje provode projekt pozivaju upomoć jer novca koji im je trebao stići za plaće nema.
Možda je bolje reći - ima ga, ali u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, koji obrađuje dokumentaciju, kasne, nekima i po pola godine. Ministar Marko Pavić u međuvremenu uvjerava javnost da je riječ o nekoliko slučajeva i da se problem rješava.
Reporter emisije 'Provjereno' Kristian Došen odlučio je provjeriti slučaj i utvrdio da problem nije tako marginalan, jer može završiti loše i po zaposlene žene i njihove korisnike zato što sustav nije u stanju obraditi dokumentaciju na vrijeme.
„Momentalno je to veliki problem, ljudi ostaju bez novaca. Ne samo po Zaželi, nego i po drugim programima, kao što su trogodišnji programi, i onda posudite od ovoga, vratite ovome, pa posudite, onda više nameta gdje uzeti novac. Udruga nema rezervnog novca“, rekla je za 'Provjereno' Jozefina Kranjčec, predsjednica Hrvatskog saveza udruga osoba s tjelesnim invaliditetom.
„Plaće za idućih petnaestak dana... obzirom da je mjesec lipanj već počeo, obračuni su napravljeni za mjesec svibanj sa svim troškovima, mi trebamo to isplatiti i sad pitamo se - odakle?“, govori Davor Marić iz Udruge osoba s invaliditetom Daruvar te govori kako su ostali bez financijskih sredstava za podmirenje troškova koji nastaju u projektu. Nakon što dobiju predujam za projekt, udruge svaka tri mjeseca šalju u Hrvatski zavod za zapošljavanje zahtjev za nadoknadu sredstava. On se, po ugovoru, mora pregledati u 45 dana i nakon toga biti isplaćen u idućih 30.
Koliko korisnika ima problem s nedostatkom novca? Ministar Pavić rekao je kako se prati tijek novca kod svih korisnika i tvrdi kako samo njih nekoliko ima problem. Reporter 'Provjerenog' Kristian Došen nasumično je nazvao 35 brojeva udruga koje provode ovaj projekt, kako bi se uvjerio u razmjere kašnjenja u sustavu. Od njih 35, čak 20 je potvrdilo da su u većem ili manjem problemu zbog neisplate sredstava.
Cijelu priču reportera Kristiana Došena pogledajte u četvrtak u emisiji 'Provjereno' u 23 sata na Novoj TV.