Na današnji dan prije 16 godina Jugoslavenska vojska potpomognuta srpskim paravojnim postrojbama napala je Škabrnju, a nakon slomljenog otpora branitelja okupirala je mjesto.
Pročitajte i ovo
Obilježavanje obljetnice
Kako danas žive stanovnici Škabrnje? "Okreću se ka budućnosti, ali ne zaboravljaju žrtvu koju su podnijeli"
Dan sjećanja
Stravičan ratni zločin za koji je odgovarala samo jedna medicinska sestra: Gdje je pravda?
Okupacijske snage su počinile toga dana užasan zločin nad hrvatskim civilima i braniteljima u tom ravnokotarskom selu.
U ime predsjednika Republike vijenac je položio zapovjednik HRM-a komodor Ante Urlić, u ime Vlade ministar Božidar Kalmeta zajedno s ministricom Anom Lovrin, u ime Hrvatskog sabora potpredsjednik Darko Milinović.
Vijence je položilo izaslanstvo Zadarske županije predvođenom županom Ivom Grbićem, izaslanstvo grada Zadra predvođeno gradonačelnikom dr. Živkom Kolegom, zatim izaslanstva brojnih općina, udruga te više tranaka među kojima su bili SDP, HSP, Jedino Hrvatska i druge.
Tijekom višegodišnje okupacije okupatori su surovo likvidirali 80 hrvatskih civila i branitelja u Škabrnji, a još šest je smrtno
stradalo u eksplozijama mina koje su postavili.
Ministar Božidar Kalmeta, govoreći u ime Vlade, istaknuo je da je Škabrnja simbol žrtve i stradanja, a velikosrpski agresori koji su počinili zločin mislili su da mogu pokoriti Hrvate.
Učinili su na trenutak Škabrnju mrtvom, ali hrvatsko srce i domoljublje nisu uspjeli uništiti, rekao je Kalmeta i dodao da danas imamo živu Škabrnju, punu djece, imamo stamostalnu i neovisnu Hrvatsku koju nikad nitko više neće dovesti u pitanje.
Brojni projekti razvoja Škabrnje su najbolji odgovor onima koji su je uništavali, izjavio je Kalmeta i istaknuo da stalno moramo inzistirati da počinitelje ovog zločina stigne kazna.
Potpredsjednik Sabora Darko Milinović je podsjetio da je 15 tisuća domoljuba u Domovinskom ratu ugradilo svoje živote u samostalnu Hrvatsku imajući krunicu oko vrata i ideju o samostalnoj RH.
Sramnom haškom presudom Vukovarskoj trojci žrtve su drugi put ubijene, ali nema mjesta pesimizmu jer gradimo našu slobodnu Hrvatsku punu nade, rekao je.
Gradimo Hrvatsku ali ne s onima koji su četničkom kamom
harali Hrvatskom, dodao je.
Predsjednikov izaslanik komodor Ante Urlić je istaknuo da je
okupacijska vojska u Škabrnji počinila jedan od najtežih zločina.
Dodao je da se Hrvati nikad nisu nikome dali pokoriti jer su oduvijek željeli živjeti u svojoj slobodnoj domovini.
Skupo je plaćena sloboda i zato zločine koji su se dogodili nikad nećemo zaboraviti, a zločince mora stići kazna jer se Hrvate ne može ubijati bez kazne, istaknuo je komodor Urlić.
Zadarski župan Ivo Grbić rekao je da je Škabrnja bila i ostala simbol patnje i otpora.
Načelnik Škabrnje Nediljko Bubnjar podsjetio je da je od ukupnog broja stradalih bilo 25 branitelja, a 55 civila.
Dodao je da počinitelje ovog zločina nije stigla ruka pravde, ali da je život okrenut budućnosti u slobodnoj i samostalnoj Hrvatskoj obveza svih žitelja Škabrnje.
Zapovjednik samostalnog škabrnjskog bataljuna Marko Miljanić pozvao je nazočne da nikad ne zaborave što se dogodilo 18. studenog 1991., kao ni to tko je počinio zločin.
Zatvorska kazna Zorani Banić je samo bacanje pijeska u oči, rekao je Miljanić, s obzirom da nitko od zapovjednika i provoditelja operativnog plana napada na Škabrnju nije
odgovarao.
Štoviše oni koji su tenkovima jurišali na Škabrnju i na Hrvatsku danas slobodno šeću Hrvatskom, ustvrdio je.
Predsjednik UHDRR-a Zadarske županije Ante Martinac poručio je da žrtve nisu uzalud pale jer imamo Hrvatsku koja jača i Škabrnju koju nitko nikada više neće uništavati.
Nakon komemoracijskog skupa u obližnjoj crkvi održana je misa koju je predvodio zadarski nadbiskup msgr. Ivan Prenđa.