Četvorica sindikalnih povjerenika traže isplatu svih zaostalih plaća, sastanak s vladom i mogućim ruskim kupcem. Kada su prošlog tjedna najavili štrajk, radnici su rekli da su 'doslovno gladni, očajni i ovo su stvarno vapaji utopljenika'.
Pročitajte i ovo
Vraćaju se kući
Kosor umirila radnike splitske Željezare
Opet pred katedralu
Nakon spavanja u Tvornici radnici nastavljaju prosvjed
'Naših 480 radnika nema kune u džepu, ovo je borba za kruh radnika splitske Željezare', rekao je na konferenciji za novinare povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske u splitskoj Željezari Mladen Bekavac. 'Idemo u ovaj štrajk glađu s našim zahtjevima i ovoga puta mi ne možemo odustati, a ako oni misle da ćemo mi odustati, odavde će nas morati iznijeti van. Ne znam kako i na koji način, mrtve ili polužive', dodao je Bekavac, sindikalni povjerenik u Željezari Split. 'Ne možemo odustati, mi znamo da nam je ovo sve, ovo nam je kruh, ovo nam je egzistencija. Ovo je sigurnost našoj djeci, obiteljima, bez ovoga ne možemo', rekla je ogorčena Katica Nejašmić, radnica Željezare.
Osim Bekavca, glađu štrajka i dvoje njegovih kolega - sindikalaca iz te tvrtke Jozo Ivančević i Katica Nejašmić te predstavnik Nezavisnog sindikata Brodosplita Tonči Mužić, koji se, kako je rečeno, solidarizirao s kolegama u Željezari. Oni su istaknuli kako štrajk glađu nema nikakve političke konotacije, nego štrajkaju zbog teškoga socijalnog stanja radnika.
>> 'Neka Sanader dođe ovdje položiti vijence'
Revoltirani radnici posljednji štrajk glađu koji je trajao jedan dan prekinuli su prije tri mjeseca, kada su im dana obećanja koja do danas nisu ispunjena. štrajk su tada prekinuli jer su na višesatnom sastanku s državnim tajnikom u Ministarstvu gospodarstva Leom Begovićem i predsjednikom Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP) Vedranom Duvnjakom prihvaćeni zaključci kojima se udovoljava zahtjevima radnika i sindikata. Zaključcima se Ministarstvo gospodarstva obvezalo da će uložiti napore kako bi se potpisali ugovori Željezare s potencijalnim kupcima njenih proizvoda.