U godinama od 1967. do 1972. radi kao istraživač u Institutu za društveno upravljanje u Zagrebu, a od godine 1972. do 1978. obnaša dužnost člana Izvršnog komiteta CK SKH (Centralnog komiteta Saveza komunista Hrvatske) da bi, nakon toga, do godine 1982. bio članom Predsjedništva CK SKH. Iduće četiri godine radi kao direktor Političke škole SKJ “J. B. Tito” u Kumrovcu i ujedno je urednik časopisa za društveno-politička istraživanja “Kumrovečki zapisi“. Od 1986. do 1989. član je Predsjedništva CK Saveza komunista Jugoslavije, gdje se, zajedno sa slovenskim članovima, zalagao za politički pluralizam.
Kada je 13. prosinca 1989. izabran za predsjednika Saveza komunista Hrvatske objavljuje da će za četiri mjeseca biti održani prvi demokratski, višestranački izbori u Hrvatskoj.
23. siječnja 1990. Račan predvodi hrvatsko izaslanstvo Saveza komunista na 14. kongresu SKJ u Beogradu, gdje se otvoreno sukobljava s Miloševićem, njegovim ultranacionlistima i dogmatskom većinom. S hrvatskim izaslanstvom odlazi s Kongresa te zajedno sa slovenskim kolegama napušta Beograd.
Godine 1990. raspisuje prve demokratske, višestranačke izbore u Hrvatskoj i organizira mirni prijenos vlasti na tada pobjednički HDZ. Na tim prvim demokratskim izborima izabran je za zastupnika u Zastupnički dom Sabora.
Kao vođa demokratske struje u bivšem SKH, preimenuje i reformira SKH u Stranku demokratskih promjena (1990. godine), a 1991. godine u Socijaldemokratsku partiju Hrvatske - SDP.
Na parlamentarnim izborima 1992. i 1995. Ivica Račan ponovno je biran u Zastupnički dom Sabora.
U razdoblju od 1995. do 1997. nastavlja graditi SDP u snažnu opoziciju vladajućem HDZ-u.
U kolovozu 1998. potpisuje sporazum s Draženom Budišom, predsjednikom Hrvatske socijalno-liberalne stranke o zajedničkom nastupu na izborima 2000. godine. Doprinosi okupljanju i suradnji šest glavnih oporbenih stranaka s ciljem jačanja njihova položaja i razvoja demokracije u Hrvatskoj.
Na parlamentarnim izborima 3. siječnja 2000. koalicija SDP-a i HSLS-a osvaja većinu zastupničkih mjesta u Zastupničkom domu Hrvatskog državnog sabora i 27. siječnja Ivica Račan imenovan je predsjednikom Vlade Republike Hrvatske.
Na sljedećim parlamentarnim izborima 2003. još je jednom izabran za zastupnika SDP-a u Hrvatskom saboru i predsjednik je Kluba zastupnika te stranke.
Na 9. konvenciji SDP-a u svibnju 2004. godine ponovno je biran za predsjednika SDP-a.
2005. prihvaća dužnost predsjednika Nacionalnog odbora za praćenje pregovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj Uniji.
Suočen s teškom bolešću, 31. siječnja 2007. objavljuje da se privremeno povlači iz političkog života, a 11. travnja daje ostavku na mjesto predsjednika SDP-a.
Ivica Račan umro je u Zagrebu od posljedica karcinoma bubrega.