Federalni ministar za zaštitu okoliša Nevenko Herceg izjavio je kako je vrijeme da se na međudržavnoj razini regulira ono što se u praksi provodi već desetljećima, prenosi sarajevsko "Oslobođenje".
Hrvatska je tako prihvatila praksu da kanalizacija iz Neumskog zaljeva posebnim sustavom odvodnje može otjecati u Mljetski kanal dok se, zauzvrat, čvrsti otpad s područja Pelješca odlaže na deponij koji je smješten na području općine Neum.
Federalne vlasti nemaju ništa protiv da se takva praksa nastavi no drže kako bi to trebalo i zakonski regulirati na međudržavnoj razini.
To bi se pak moglo učiniti izmjenom postojećeg sporazuma o vodnom gospodarstvu.
Pitanje odlaganja otpada s Pelješca u Neumu aktualizirano je nakon što je nedavno na neumskom deponiju pronađeno tijelo novorođenčeta koje je na Pelješcu ubila majka.
Takvo što, kako se ispostavilo, bilo je moguće jer s Pelješca u Neum sporednom cestom dolaze zatvoreni kamioni s otpadom koje nitko ne kontrolira.
Bosanskohercegovački graničari tek evidentiraju prelazak kamiona odnosno njihove registarske oznake.
Ministar sigurnosti BiH Tarik Sadović ocijenio je kako od ovoga ipak ne bi trebalo praviti posebni problem.
"Ne bi bilo produktivno od ovog slučaja praviti novo otvoreno pitanje kojih ionako ima puno u odnosima između BiH i Hrvatske", kazao je Sadović te podsjetio kako se Neum i strujom i vodom opskrbljuje iz Hrvatske.