Politika Svete Stolice jako cijeni kada čelnik zemlje predsjedateljice EU dođe u posjet Vatikanu i to je značaj ovog posjeta. Sveta Stolica je jak pravni subjekat, ona je snažno povezana s EU. U tom smislu je sastanak obilovao raznim temama, od europskih do svjetskih.
Pročitajte i ovo
Reakcija na kritike
Plenković odgovorio srpskoj ministrici: "Neki od Miloševićevih 'adlatusa' još su uvijek aktivni"
u velečasnog dugi prsti
Bivši ravnatelj Sikstinske kapele pronevjerio novac, ukrao pozamašnu cifru
No, Papu Franju je najviše zanimala demografija kao točka koja je prvi puta uvrštena u novi financijski proračun EU.
Premijer Plenković je prvi EU čelnik koji je visoko postavio pitanje demografije, a Svetoj Stolici je ta tema bitna. Razgovaralo se o migracijama, ali ne na način kako Hrvatska čuva granicu EU, već je Papa Franjo iznio svoj stav da oni koji su odlučili ostati u RH, da dobiju što kvalitetniji način integracije u novo društvo u kojem žele živjeti.
Premijer Plenković je razgovarao s kardinalom Parolinom, trostruko više vremena od predviđenog. Razgovaralo se o proširenju EU, zatim i o BiH. Oni su jako dobro u to upućeni. U izborni inžinjering. Sveta Stolica jako je zabrinuta zbog smanjivanja broja katolika u BiH. Bilo je riječi i o kanonizaciji Svetog Alojzija Stepinca.
"Pozicija vlade konkretno u ovom slučaju, a mogu reći i cijelog hrvatskog naroda, da su naša očekivanja i želje poznati, tu se ništa ne mijenja. Ono što očekujemo je da se cijela ta procedura kako i treba dovrši u okviru Katoličke Crkve. Poruka koju imamo je poruka strpljenje", kazao je Plenković nakon službenih susreta.
Što se tiče kanonizacije, tu je temu prvi spomenuo papa Franjo koji je Hrvate pozvao na strpljenje.
I to je najpametniji mogući pristup, jer naši političari kada razgovaraju s visokim crkvenim prelatima o kanonizaciji, i to odmah izađe na naslovnicama, to se dobro ne prihvaća a te se stvari, crkvene stvari, a opet politički važne, obično rade u tišini i diplomatskim kanalima, a ne javno, jer javno ovdje jako loše odjekuje, u smislu političkog PR-a.
Politika što manje treba razgovarati o kanonizaciji.
Nakon audijencije koja je trajala 22 minute, hrvatski premijer i Papa razmijenili su darove.
Premijer je darovao Papi raspelo "Raspeti Krist" Damira Mataušića i drugi svezak Beramskog brevijara napisan na glagoljici. Od Pape je dobio medalju s ključnim porukama solidarnosti i suradnje, te nekoliko knjiga – njegovih radova.
Papa je Plenkoviću također darovao tiskani primjerak dokumenta koji je prije godinu dana potpisao sa šeikom Muhamedom bin Abdulom Karimom Al Isom, glavnim tajnikom Lige muslimanskog svijeta koji je bio u Zagrebu ovoga tjedna, što je dio međureligijskog dijaloga, važne poruke upućene prošle godine u veljači.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr