Jelinić je danas na nosilima za koja je privezen prošao najuži, najzahtjevniji i najopasniji prolaz, doznaje se od pročelnika HGSS-a Vinka Prizmića.
Pročitajte i ovo
u Alpama
U četiri nesreće poginulo četvero planinara: Muškarac pao u provaliju od čak 400 metara
Preminuo poduzetnik
Poznati detalji tragične skijaške nesreće: "Tijelo su pronašli na dva metra dubine ispod velikog kamena"
Talijanski i francuski spasioci i hrvatski speleolozi, s kojima je Jelinić istraživao tu još neistraženu jamu, svjesni su da slijedi
izvlačenje kroz vodeni dio sa slapovima, što će također biti teško, što nužno ne znači da će zahtijevati i ronjenje, kaže Prizmić.
Dodaje kako je dobio informaciju da je Jelinić u psihički dobrom stanju, iako zna kroz kakve prolaze na nosilima treba proći do izlaza iz jame u duljini oko četiri kilometra te unatoč vremenu provedenom u jami bez danjeg svjetla, na temperaturi od samo četiri stupnja, i to još od srijede.
"To samo govori kako je jak Igorov karakter", ističe Prizmić i dodaje da je to dokaz koliko se dobro o njemu brinu i liječnici i spasioci.
Osoba za kontakt sa spasiocima u karlovačkoj postaji HGSS-a, Damir Basara kaže kako je danas od spasilaca u Italiji dobio službenu informaciju da je nakon uspješno svladanog najopasnijeg prolaza Jelinić dobio novi bivak, a pripremaju se nova sidrišta za povlačenje nosila konopima.
"U spašavanju je angažirano 120 ljudi, a na samom terenu se izmjenjuje 80 spasilaca. Prema procjeni spasilaca, trebat će još od 10 do 24 sata da Jelinić bude izvučen, a nadamo se da će to svakako biti noćas", rekao je Basara.
Nakon što je u srijedu u 22 sata slomio gležanj i ostao visiti na konopcima, u četvrtak ujutro počela je akcija spašavanja, speleolog Jelinić skinut je s konopca i pružena mu je liječnička pomoć.
Od tada se proširuju kanali i svakih 40-ak metara postavlja tridesetak sidrišta uz koja su po dva ili tri spasioca koja povlače užad kroz sidrišta, što je složen posao, objasnio je Basara.