'Zajednički nam je cilj da se sankcioniraju huligani, a ne navijači koje treba štititi od huligana', kazala je Adlešič, izvijestivši da je Vlada, nakon posljednjeg sastanka s predstavnicima Hrvatskog nogometnog saveza, navijačkih udruga te stručnjaka, s prijedloga povukla hitnost postupka pa će ga Sabor na aktualnoj sjednici raspraviti u dva čitanja.
Pročitajte i ovo
Huligani
Čeka li Hajduk najstroža kazna ikad izrečena? Evo kada stiže odluka: "Postoji velika mogućnost..."
Policija utvrđuje činjenice
U neredima nakon utakmice Lokomotive i Hajduka ozlijeđena osmorica policajaca: "Svi se zajedno moramo boriti protiv ovakvih stvari"
'To je zakon o zaštiti sporta i navijača od onih koji zloupotrebljavaju sportske priredbe i ugrožavaju sigurnost ljudi', uvjeren je i ministar pravosuđa Ivan Šimonović.
Adlešič je iznijela podatke da su hrvatski klubovi zbog divljanja svojih navijača dosad platili 750 tisuća eura kazne, u što nije uračunata posljednja, kazna NK Dinamu od 50 tisuća eura, a nogometna reprezentacija dosad je platila oko dva milijuna eura.
To je zakon o zaštiti sporta i navijača od onih koji zloupotrebljavaju sportske priredbe i ugrožavaju sigurnost ljudi
ministar Šimonović
U nepunih pet godina primjene Zakona privedeno je 6429 izgrednika, 4217 ih je prekršajno prijavljeno, a u tučnjavama je ozlijeđeno 324 navijača, od čega 32 teže, i 54 policajca. Oštećeno je 38 autobusa i isto toliko tramvaja, 31 policijsko vozilo i 141 osobno te sedam željezničkih vagona.
Vlada stoga predlaže da, osim sudaca, i policija od organizatora može zatražiti da privremeno ili trajno prekinu utakmicu na kojoj su huligani izazvali veći nered.
Evidentirani huligani će utakmice pratiti u policijskim postajama
Policija i redari na stadionima mogli bi navijača za kojega sumnjaju da je pijan testirati na alkohol te mu, ako je alkoholiziran ili ako odbije testiranje, onemogućiti dolazak na natjecanje. Iako u predloženim izmjenama stoji dopuštena granica od 0,5 promila, državni tajnik u MUP-u Ivica Buconjić najavljuje da će se o tome još raspravljati. 'Vjerojatno će to pretrpjeti izmjenu koja bi bila provediva"' rekao je.
Za evidentirane prekršitelje predviđene su i nove mjere zabrane prisutnosti na natjecanjima - višekratni prekršitelji najkasnije dva sata prije početka natjecanja morat će se javiti u policijsku postaju i u njoj boraviti za vrijeme utakmice i određeno vrijeme nakon nje.
U slučaju utakmica u inozemstvu huligani kojima je zabranjen odlazak na takva natjecanja morat će deponirati putovnicu za vrijeme takvih natjecanja. Navijačima bi se branilo i maskiranje šalom, kapom ili drugim odjevnim predmetima u cilju prikrivanja identiteta.
Novina je zakona i obveza uvođenja brojača ulaznica, za što će klubovi imati rok od godinu dana, a izmjenama se uvodi i licenciranje redara i sl. O predloženim zakonskim izmjenama raspravljaju saborski klubovi.