Lanac, koji je drogom opskrbljivao zapadnoeuropsko i hrvatsko narko tržište, razbijen je u suradnji s istražiteljima iz Italije, Njemačke, Austrije i Luksemburga, izvijestili su danas na izvanrednoj konferenciji za novinare čelnici USKOK-a i hrvatske policije.
Pročitajte i ovo
Ogromna zapljena
Hrvat koji je krijumčario kokain iz ugledne je zagrebačke obitelji: "Ime mu se provlači kroz nekoliko tvrtki"
Zanimljiv pristup
Na suđenju za šverc kokaina, oružja i ubojstvo tražili da se izuzmu dokazi s aplikacije koju koriste - kriminalci
U akciji su do sada širom Europe uhićene 23 osobe, od kojih su 10 hrvatski državljanin, među kojima i 36-godišnji Prnjat, navodni šef narko lanca za koji se sumnja da je od 2000. pokušao prokrijumčariti najmanje 200 kilograma kokaina. On je uhićen u Frankfurtu jučer ujutro, kada je slobode lišena i većina drugih osumnjičenih.
>> Istraga i pritvor za uhićene u akciji 'Kolovoz'
Sumnja se da je skupina novac od prodaje droge "prala" kupujući kuće, stanove, zemljišta, vozila i plovila i druge skupocjenosti, a dio su stavljali na bankovne račune. Stoga im je sud zamrznuo dio imovine u iznosu od 7,7 milijuna eura za koju se sumnja da je stečena prodajom droge. To je prvi put da se imovina zamrzava i prije pokretanja
kaznenog postupka.
Ravnatelj USKOK-a Dinko Cvitan kazao je da je tajnoj akciji "Kolovoz", pokrenutoj u siječnju ove godine, prethodila zaplijena 100 kilograma tekućeg kokaina u lipnju prošle godine u Kolumbiji i 20 kilograma kokaina u studenome u Italiji, zbog čega je na 12 godina zatvora osuđen Mirko Mikešić, za kojega se sumnja da je također bio član razbijenog narko lanca.
USKOK i policija u akciju su koristili sve raspoložive mjere tajnih izvida, a u istragu su bili uključeni i Ured za sprječavanje pranja novca te poreznici i carinici.
Hrvatski dio akcije vodila je iz Rijeke Cvitanova zamjenica Sajonara Čulina koja je naglasila da je od suda pribavljeno rekordnih 45 sudskih naloga za provođenjem posebnih tajnih mjera izvida prema ukupno 15 osoba.
Zahvaljujući svemu tome istražitelji su otkrili da je prvoosumnjičeni kao nezaposlen uspio u Opatiji izgraditi vilu s bazenom, koju je u srpnju prodao za pet milijuna eura slovenskom kupcu, a u Ičićima je imao i jahtu vrijednu gotovo pola milijuna eura. U "pranju" novca pomagali su mu ženski članovi obitelji koji su na svoje ime kupovali nekretnine.
Ništa manje imućan nije bio ni drugoosumnjičeni 36-godišnji "nezaposleni" Milan Štifanić iz Pule. On je na burzi bio prijavljen kao kućanica, a vlasnik je kuće i vikendice.
Sumnja se da su njih dvojica prodajom, uglavnom kolumbijskog kokaina, na zapadnoeuropskom i hrvatskom tržištu "zaradili" svaki po najmanje 7,1 milijuna eura.
Po Cvitanovim riječima, članovi skupine mjesečno su zarađivali od 50.000 do 120.000 eura, a vjeruje se da su zahvaljujući ilegalnom poslu tržili ukupno 18 milijuna eura.
Ravnatelj policije Marijan Benko kazao je da je prilikom uhićenja pronađeno sedam milijuna eura u gotovini i sedam komada vatrenog oružja. Kazao je i kako vjeruje da "nije kraj" s uhićenjima.
Istraga protiv osumnjičenih hrvatskih državljana, od kojih do sada nitko nije bio poznat policiji, vodi se na riječkom Županijskom sudu na koji su sinoć privedeni Štifanić i 25-godišnji Dalibor Šilić iz Pule. Oni su se branili šutnjom.
Prnjata i Štifanića USKOK tereti kao organizatore zločinačke
organizacije, a trećeosumnjičenog 60-godišnjeg Mikešića kao člana organizacije.
Šilića, Luciju (62), Blanku (41) i Suzanu Prnjat (31) te Anđelku
Vukojević (38) sumnjiči se za zlouporabu droga i prikrivanje
nezakonito dobivenog novca i za njima je raspisana tjeralica.