U priopćenju, objavljenom danas na internetskoj stranici Državnog odvjetništva RH, objavljeni su inicijali optuženih. Županijsko državno odvjetništvo u Splitu podiglo je optužnicu protiv hrvatskih državljana J. G. (1950.), B. B. (1947.), R. Š. (1945.), M. I. (1957.), K. R. (1946.), F. B. (1943.) i B. G. (1953.) zbog počinjenja kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti iz čl. 337. st. 1. i 4. KZ-a, prijevare u gospodarskom poslovanju iz čl. 293. st. 1. i 2. KZ-a, zloporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju iz čl. 292. st. 1. al. 2.,3.,5. i 6. i st. 2. KZ-a., stoji u priopćenju u kojem se u daljnjem tekstu kao okrivljeni spominje još i G.Č., predsjednik NO Eurone. Gucića se tereti da je kao vlasnik više trgovačkih društava od siječnja 1993. do 16. veljače 1994. preko okrivljenog Blage Begića, direktora makarske Amfore, i novcem društva NIK d.o.o. Zagreb, kojega je ujedno i vlasnik, na svoje ime kupio većinski paket dionica Amfora d.d. Makarska za iznos od 2,69 milijuna njemačkih maraka (DEM), odnosno skoro 10 milijuna kuna. Time je Gucić stekao većinsko vlasništvo i sva upravljačka prava nad Amforom, a na štetu trgovačkog društva NIK d.o.o. Zagreb.
Pročitajte i ovo
Curenje informacija
Nastavak afere Mikroskopi: Osnovan poseban tim unutar USKOK-a, oglasio se i Plenković
zlouporaba položaja i ovlasti
USKOK podignuo optužnicu protiv bivšeg savjetnika u gradskoj upravi Velike Gorice
Afera Brodokomerc
Podignuta je optužnica zbog niza malverzacija i protiv još nekoliko osoba
Gucića se tereti i da je od kraja listopada 1995. do veljače 2000. u Makarskoj i Rijeci, kao vlasnik udjela u trgovačkim društvima Eurona i Brodokomerc iz Rijeke i NIK-a, te predsjednik NO Brodokomerca i makarskog Primorja te većinski vlasnik poslovnih udjela povezanih u grupaciji 'Gucić, preko okrivljenog Gorana Čulića (predsjednik NO Eurone) i sada pokojne D. M. (direktor tog društva) sklopio ugovore o kupoprodaji dionica Primorja Makarska za ukupan iznos od 4,59 milijuna njemačkih maraka, odnosno 64 posto vlasničkog utjecaja. Ugovorio je obročnu otplatu kupljenih dionica u šest rata, unaprijed odlučivši da im isplati samo 15 posto od ukupne cijene. Time je oštetio male dioničare i ujedno zaposlenike društva Primorje d.d. Makarska, a Euroni pribavio nepripadajuću materijalnu korist, većinsko vlasništvo i upravljačka prava nad društvom Primorje d.d. Makarska. Bez znanja i odobrenja malih dioničara dionice Primorja je (8 milijuna kuna) prenio s Eurone na NIK, a zatim na Brodokomerc.
Prebacivali novac na off-shore kompaniju
Gucića, Ratka Škrabića (direktor Mornara), Miju Ivandića (direktor u hotelima Makarska), Krstu Romića, Franka Bajla i Bojanu Glavaš (direktori Gucićevih tvrtki) tereti se da su od početka 1997. do kolovoza 1998. zaključili ugovor kojim društvo Mornar iz Makarska prodaje disco klub Mak za 800 tisuća njemačkih maraka, isplativo u dva obroka, društvu Kapitalna grupa Mediteraneo Makarska u cilju da to društvo stekne pravo vlasništva nad navedenom nekretninom bez plaćanja cijene. Time je Mornar oštećen za navedeni iznos, NIK za 540.000 njemačkih maraka, a Brodokomerc za nešto više od 263 tisuće maraka. Novac koji je Šted banka iz Zagreba odobrila NIK-u i Brodokomercu prenijeli su na račun off-shore kompanije Tudorwell Investments Limited Dublin prikazujući uplatu ovih sredstava kao navodni povrat avansa i plaćanja navodno isporučene robe. (Hina)