Incident se dogodio u nedjelju kad su se dva iskusna planinara, Dimitris Kioroglou i njegov prijatelj, uputili u šumu Frakto na granici Bugarske i Grčke. Htjeli su posjetiti mjesto pada starog borbenog zrakoplova grčkog ratnog zrakoplovstva koji se srušio prije 77 godina. Kioroglou je za Greekreporter prepričao zastrašujuće trenutke napada.
"U jednom trenutku čuo sam ga kako viče: 'Pazi, to je medvjed!' Zatim sam vidio da mi prilazi medvjed. Moj pas je istrčao ispred i dao mi dvije, tri sekunde da izvadim suzavac."
Rekao je i da mu je njegov belgijski ovčar pokazao nevjerojatnu odanost.
"Čim je shvatio da mi je život ugrožen, istrčao je da me zaštiti", dodao je.
Ispričao je da se medvjed zatim okrenuo prema njegovu prijatelju, gurnuo ga i potom bacio s litice. Nakon što se medvjed udaljio, Kioroglou je pokušao sići u provaliju kako bi pronašao svog prijatelja.
Nije uspio daleko, kao ni spasitelji koji su došli na mjesto incidenta. Spustili su se na dubinu od 300 metara kad je pala noć, pa su morali obustaviti daljnju potragu. Dan kasnije njegovo tijelo pronađeno je na dnu provalije.
U Grčkoj živi oko 450 medvjeda. Najveća populacija živi u planinama Pindos, dok su Rodopi, gdje se dogodio posljednji incident, također dom prilično velikoj populaciji.