Protiv osmorice hrvatskih državljana (1971., 1972., 1972., 1975., 1982., 1989., 1983., 1985.) i dva trgovačka društva USKOK je pokrenuo istragu zbog sumnje da su se udružili u zločinačku organizaciju te utajivali porez ili carinu, to jest, ilegalno su uvozili automobile iz inozemstva i izbjegavali plaćanje poreza na njih.
Pročitajte i ovo
Užas na sjeveru Tajlanda
FOTO Eksplozija na koncertu: Poginule tri osobe, još ih je najmanje 39 ozlijeđeno
ZA MALE PARE STE SE PRODALI
Šesnaestorica pod istragom USKOK-a zbog mita od 20 i 50 eura
Sumnjaju da je u razdoblju od listopada 2018. do 8. ožujka 2019. iz Bosne i Hercegovine u Hrvatsku uvozili nove automobile marke Nissan Infiniti Q50 kako bi ih dalje preprodavali, a poslovnu i tehničku dokumentaciju za vozila su lažirali.
Prvookrivljeni (49) je u razdoblju od 9. studenoga 2018. do 19. veljače 2019., preko trgovačkog društva iz BiH čiji je osnivač i vlasnik, iz Nizozemske u BiH uvezao ukupno 98 novih osobnih automobila navedene marke, koji kao roba u carinskom postupku vanjskog provoza Europske unije nisu podlijegali uvoznoj carini i drugim davanjima te mjerama trgovinske politike. Bez provođenja carinskog postupka on je, preko okrivljenih trgovačkog društva te pomagača, osnivača i stvarnog voditelja poslovanja tih društava, prevezao na područje Hrvatske ukupno 48 navedenih vozila u cilju njihove daljnje preprodaje.
Prijevoz automobila preko graničnih prijelaza BiH i Hrvatske organizirao je prvookrivljeni osobno ili angažiranjem pomagača, pri čemu na automobile nisu prijavili carinu, već su s ciljem neometanog prelaska hrvatske granice te njihovog kretanja u Hrvatskoj na njih stavljali nepripadajuće registarske oznake češkog trgovačkog društva čiji je 49-godišnjak vlasnik i odgovorna osoba, te nepripadajuće bosanske registarske oznake kako bi izbjegli postupke carinjenja tih vozila.
Po prelasku granice te su automobile dovozili suradnika u mjesto kraj Imotskog, odakle je prvookrivljeni organizirao prijevoz 40 vozila u Zagreb. On je nalagao i lažiranje dokumentacije i preprodaju kroz trgovačka društva iz Slovačke i Bugarske, a hrvatski državni proračun oštetili su za 976.403,69 kuna.
Uhićenja i u BiH
Pripadnici državne policijske agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhitili su u utorak na području Mostara Ivana Kolobarića i Mateu Prskalo čije izručenje traži Hrvatska nakon što su izbjegli uhićenje u nedavnoj akciji Flajš u kojoj je osumnjičeno 38 osoba za gospodarske malverzacije.
Kako su priopćili iz SIPA-e dvije osobe, čiji identitet nisu objavili, uhićene su na temelju međunarodne crvene tjeralice koju je raspisala Hrvatska.
Precizira se da su nadležna tijela Republike Hrvatske raspisala međunarodnu tjeralicu putem Interpola Zagreb zbog uhićenja i izručenja u Republiku Hrvatsku zbog postojanja osnova sumnje da su bili dio kriminalnog udruženja koje se bavilo utajom poreza i carine te zloporabama u gospodarskom poslovanju.
Nakon što njihovo ispitivanje bude okončano, uhićene osobe bit će predane Sudu Bosne i Hercegovine koje će odlučivati o njihovu izručenju Republici Hrvatskoj, dodaje se u priopćenju.
Visoki dužnosnik SIPA-e potvrdio je za Hinu da su uhićeni Matea Prskalo rođena 1994. u Splitu, te Ivan Kolobarić (1977) rođen u Mostaru.
Ivan Kolobarić je brat drugoosumnjičenog Olivera Kolobarića iz USKOK-ove operacije Flajš koji je zajedno s prvoosumnjičenim Tomislavom Pavkovićem u posljednjih nekoliko godina od raznih tvrtki dobivao novac za nepostojeće usluge putem lažnih faktura.
Svoje tvrtke su zatim prodavali ili likvidirali. Oliver Kolobarić je imao devet tvrtki u kojima je bio vlasnik ili suvlasnik, a u većini je odgovorna osoba bio brat Ivan Kolobarić.
Osumnjičeni obuhvaćeni istragom u akciji Flajš sumnjiče se da su sebi pribavili korist od 20 milijuna kuna, dok je hrvatski državni proračun oštećen za oko 11 milijuna kuna. Na čelu kriminalne skupine osumnjičene za zločinačko udruženje, utaju poreza ili carine, zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, pomaganje u tim nedjelima, ali i pranje novca su Tomislav Pavković i Oliver Kolobarić.