Zbirka zamrznutog goriva bila je "veliki proboj koji može dovesti do globalne energetske revolucije", rekao je kineski ministar zemljišta i resursa Jiang Daming, prenosi RT.
Pročitajte i ovo
Što se događa?
Misteriozna bolest hara Kinom? Pojavile su se snimke navodno prepunih bolnica...
NOVA GODINA, STARE NAVIKE
Kina s brodovima, avionima i propagandnim spotovima kineskih pop zvijezda ponovno zastrašuje Tajvan
"Zapaljivi led" je ustvari metanski klarat, tj. metanski hidrat. Kruta je tvar u kojoj je velika količina plina metana zarobljena u kristalnoj strukturi vode (ledu). Može postojati samo u uvjetima vrlo niskih temperatura i visokog tlaka. Prema američkoj Agenciji za informiranje o energiji jedan kubni metar zapaljivog leda jednak je 164 kubična metra prirodnog plina.
"Izgleda poput kristala leda, ali ako zumirate u molekularnu razinu, vidite da su molekule metana zarobljene u molekulama vode", pojasnio je za BBC profesor Praveen Linga iz Odjela za kemijski i biomolekularni inženjering na Nacionalnom sveučilištu u Singapuru.
Unatoč niskoj temperaturi hidrati su lako zapaljivi, jer je plin zarobljen u ledu zapaljiv kad ga se približi plamenu.
Ovo otkriće je prvi uspjeh Kine u rudarenju zapaljivog leda nakon gotovo 20 godina istraživanja, ističu iz Ministarstva.
Rudarsko nalazište navodno se nalazi u području provincije Shenhu, u Južnokineskom moru, oko 300 kilometara od Hong Konga. Rudari s tog nalazišta uspijevaju ekstrahirati dnevni prosjek od 16.000 kubičnih metara plina visoke čistoće.
Vjeruje se da je hidrat prirodnog plina najbolja zamjena za prirodni plin i naftu. Štoviše, zapaljivi led je sigurniji za okoliš i ima ga u velikim zalihama, tvrdi čelnik Odbora za geološko istraživanje u Indiji Zhong Ziran.