Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Globalna kampanja

UN poziva Australiju da razmotri zahtjev za azilom saudijske tinejdžerice koja je pobjegla zbog rigorozne obitelji

Djevojci se razmatra status (Foto: AFP)
Djevojci se razmatra status (Foto: AFP) Foto: AFP
Ujedinjeni narodi pozvali su Australiju da razmotri izbjeglički prihvat u slučaju 18-godišnje djevojke iz Saudijske Arabije koja je otišla na Tajland u strahu da je njezina obitelj ne ubije, objavila je australska vlada u srijedu.

Tinejdžerica Rahaf Mohamed al Kunun stigla je u Bangkok tijekom vikenda i tamo je zatražila azil. Australija je rekla da će razmotriti prihvat ako visoki povjerenik za izbjeglice UNHCR-a procijeni da je izbjeglica.

Pročitajte i ovo Komemoracija za žrtve brutalnog napada u Sydneyju Ubijeno šest osoba Napadač iz Sydneyja ciljao je žene: "Snimke govore same za sebe" Muškarac je stao pred napadača u Sydneyju Poznat policiji Napadač iz Sydneyja imao mentalnih problema, u trgovačkom centru ubio pet žena i zaštitara

"UNHCR poziva Australiju da razmotri izbjeglički prihvat u slučaju Rahaf Mohamed al Kunun", objavilo je australsko ministarstvo domovinske sigurnosti.

Ministarstvo je reklo da će razmotriti prihvat na "uobičajen način kao i u ostalim slučajevima koje uputi UNHCR".

Kunun je u Bangkok stigla u subotu i prvotno joj je zabranjen ulazak.

Ubrzo je počela postavljati poruke na Twitteru iz tranzitnog područja bangkoškog aerodroma kazavši da je pobjegla iz Kuvajta te da će joj život biti ugrožen ako se vrati u Saudijsku Arabiju.

Za nekoliko sati kampanja se proširila Twitterom, a aktivističke mreže prenosile su je širom svijeta.

Tijekom 36 sati to je nagnalo tajlandsku vladu da promijeni odluku po kojoj se djevojka zrakoplovom morala vratiti kući.

Dopušteno joj je da uđe u Tajland i u utorak je počeo proces traženja azila u trećoj zemlji preko UNCHR-a.

Njezin je slučaj ponovno skrenuo pozornost svijeta na stroga društvena pravila u Saudijskoj Arabiji, uključujući zahtjev da žena mora imati dopuštenje muškog "čuvara" za putovanje, za što skupine za ljudska prava kažu da je način na koji se žene i djevojke drži zatočenicama u obiteljima koje ih zlostavljaju. (Hina) 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene