Bell, jedini iz skupine "Jena 6" koji je od prosinca 2006. u zatvoru, u petak je izveden pred maloljetnički sud u Jeni. Kako je javnost isključena iz postupaka pred maloljetničkim sudom, odvjetnicima je bilo zabranjeno davanje izjava, no John Jenkins, otac jednog od Bellovih suoptuženika, rekao je novinarima da je zahtjev za jamčevinu odbijen, izvijestio je NBC News.
Pročitajte i ovo
Zatvorske kazne
Osuđeni optuženici za 'seksualni mobbing'
Odzvonilo Glavašu i ekipi
BiH: Potpisivanje Sporazuma o izručenju osuđenika do 10. veljače
Bell je jedini od šestorice optuženih kojem je do sada suđeno zbog premlaćivanja bijelog učenika u srednjoj školi u Jeni u prosincu 2006., čemu je prethodio niz rasističkih incidenata, uključujući i postavljanje omči za vješanje na stablo u školskom dvorištu.
Bell je proglašen krivim za teško premlaćivanje i može biti osuđen na 15 godina zatvora. Ostalih pet optuženih pušteno je uz jamčevinu do početka suđenja.
U četvrtak je slučaj "Jena 6" doveo u gradić od 3.000 stanovnika u središtu Louisiane nekoliko desetaka tisuća prosvjednika iz svih krajeva SAD-a, većinom Amerikanaca afričkog podrijetla, ogorčenih dvostrukim mjerilima za crnce i bijelce u pravosudnoj praksi.
Riječ je o jednom od najmasovnijih prosvjeda za građanska prava u SAD-u posljednjih godina, koji su pratili manji prosvjedi diljem zemlje, uz potpisivanje peticija i nošenje crne odjeće u znak solidarnosti sa šestoricom iz Jene.
Svjedoci su tučnjavu u školskom dvorištu u Jeni opisali kao kratku ali nasilnu, u kojoj je šest crnačkih tinejdžera ostavilo svog bijelog kolegu u nesvijesti. No umjesto da su izbačeni iz škole, optuženi su za pokušaj ubojstva kao da su punoljetni, da bi kasnije bili prebačeni na maloljetnički sud, a trojici su optužbe ublažene.
Na prosvjedima zbog slučaja "Jena 6", ukazivalo se na problem da američko pravosuđe manjine tretira strože od bijelaca, za što
pravosudna statistika nudi obilje dokaza.
Usprkos smanjivanja rasnog jaza u SAD-u u posljednjem desetljeću, za prosječnog crnačkog tinejdžera i dalje postoji znatno veća vjerojatnost da će biti uhićen i osuđen od njegovog bijelog vršnjaka.
Na nacionalnoj razini, maloljetni crnci imaju znatno veću
vjerojatnost da će im biti suđeno kao odraslima nego bjelci. Iako čine 16 posto opće adolescentske populacije, od 100.000 mladih koji su u lokalnim i državnim zatvorima, 38 posto su crnci, prema izvješću Nacionalnog vijeće za kriminal i delikvenciju iz siječnja ove godine.
"Imamo li sustav kaznenog pravosuđa koji maltretira ljude na temelju rase? Ne", ocjenio je profesor prava Kenneth Nunn, sa Sveučilišta Florida, za bostonski list The Christian Science Monitor u petak.
"Načela nisu u pitanju, no u praktičnoj primjeni prava vidni su
problemi", naglasio je Nunn.
Pravosudna statistika ipak bilježi postupni napredak na tom planu, pa je tako krajem 80-ih za mlade Afroamerikance bilo šest puta vjerojatnije da će biti uhićeni zbog kaznenog djela nasilja nego za bijelce, dok je 2003. ta vjerojatnost iznosila 4-1, prema izvješću Ministarstva pravosuđa SAD iz 2006.
Dok se istraživači slažu da rasna nejednakost ostaje, ističu kako i drugi faktori, kao što je siromaštvo, također igraju ulogu. Tako,
profesor sociologije Robert Sampson navodi u jednoj studiji da
"društvene snage koje koncentriraju rasu sa siromaštvom" diktiraju pravosudne rezultate više nego predrasude prisutne kod policije i tužitelja, piše Christian Science Monitor.