Hoće li se Amerika uključiti u izraelsko-iranski sukob? Američki predsjednik Donald Trump u četvrtak je poručio da će odluku donijeti u sljedeća dva tjedna. Uključivanje Amerike moglo bi biti presudno za uništavanje iranskog nuklearnog programa, no pitanje je hoće li biti uspješno.
nesreća na odmoru
Supruga moćnog direktora pokosila ženu (24) na pješačkom i ubila je: Zaustavila se tek kad su ljudi lupali po BMW-u
nakon 6 dana
FOTO Sendviči od 8 eura s Thompsonova koncerta razbacani po Bundeku
nema lijeka
Potvrđeno za Dnevnik Nove TV: Opasna zarazna bolest pojavila se u još jednoj hrvatskoj regiji!
U Iranu danas postoji niz nuklearnih postrojenja. U nekima se istražuje, u drugima vadi uran, imaju postrojenja za obogaćivanje urana, ali i postrojenja za hlađenje nuklearnih reaktora teškom vodom. Mnoga od tih postrojenja proteklih su se dana našla na udaru izraelskih raketa. No, neka od njih su pod zemljom, a izraelske rakete onamo ne mogu.
Što mislite o temi? Pišite u komentaru.
Jasmina Bojić - 3
Foto:
DNEVNIK.hr
Posebno je zanimljiv Fordo - nuklearni bunker kod grada Qoma. Sustav tunela i prostorija nalazi se na dubini od 60 do 90 metara u planinskom lancu. Na površini tek prilazna cesta, ograda, ulazi u tunele i jedna zgrada. Postojanje ovog nuklearnog postrojenja Iran je priznao 2009. godine, nakon što su ga otkrile zapadne obavještajne agencije.
Jasmina Bojić - 7
Foto:
DNEVNIK.hr
Izrael bombe protiv podzemnog postrojenja nema, ali, Sjedinjene Države imaju. Bombu GBU-57 može nositi isključivo američki, radaru nevidljivi bombarder, B-2. Razvijena je upravo za uništavanje ciljeva duboko pod zemljom. Nazivaju je ''uništavač bunkera'', duža je od šest metara i teška gotovo 14 tona. Ova bomba sadrži gotovo dvije i pol tone eksploziva.
Jasmina Bojić - 2
Foto:
DNEVNIK.hr
Bombarder B-2 bombu ispušta iznad mete, na visini od 12 kilometara. Zbog velike visine bomba ostvaruje veliku brzinu. Njome se upravlja satelitskim navođenjem, pomoću podesivih repnih krila. Zbog velike težine, bomba pri udaru ima golemu količinu kinetičke energije, koja joj omogućuje prolazak kroz čvrste materijale. Kada se zaustavi, eksplodira. A zaustavlja se na 60 metara dubine tla ili 18 metara dubine armiranog betona. Impresivne brojke, međutim, možda neće biti dovoljne za uspjeh u Iranu. Jer tuneli Forda su izgrađeni i 30 metara dublje od maksimalne dubine koju doseže bomba GBU-57.
SAD u regiji ima oko 40 tisuća vojnika, raspoređenih u više zemalja. Odluku o bombardiranju iranskih postrojenja, američki predsjednik Donald Trump još nije donio. No znakovito je da je proteklih dana prema Europi i Bliskom istoku otplovio američki nosač zrakoplova, najmanje 30 zrakoplovnih tankera, 20 strateških transportnih zrakoplova, te borbeni zrakoplovi tipa F16, F22, F35.
Jasmina Bojić - 5
Foto:
DNEVNIK.hr
Do američke odluke, Izrael će nastaviti napadati neprijatelja koji je površinom 80 puta veći i koji ima 10 puta više stanovnika. Iran će nastaviti s protuudarima. Broj ubijenih će rasti. Od Hrvatske je najnovija kriza udaljena više od dvije tisuće 200 kilometara zračne linije.