Pa ipak, ubojiti valovi vrućine koji upravo traju na mogu se pripisati samo globalnom zatopljenju, kao što nisu ni najgori u povijesti, no trend se kreće u tom smijeru, kažu stručnjaci.
- Valovi vrućine i globalno zatopljenje vrlo su usko povezani, kaže američki analitičar klime Kevin Trenberth.
Po njegovim riječima, globalno zatopljenje djeluje tako da, općenito gledajući, noći čini toplijima, a dane suhijima što pridonosi tomu da se neugodno topli dani pretvore u ubojite valove vrućine.
Kompjutorski modeli pokazuju da ćemo se uskoro suočiti s puno više i s još strašnijim valovima vrućine od onih koji su zabilježeni u Americi 1930-tih godina.
U posljednjih 25 godina ljetne noći postale su puno toplije, s puno manje noćnih osvježenja.
Studije pokazuju da su valovi vrućine u Europi postali učestaliji od 1880. godine i da će ih biti još više s porastom globalnog zatopljenja. Vrućine koje vladaju Sjedinjenim Državama odnijele su dosad 150 života, od toga 132 u Kaliforniji.
Prema statistikama, između 1999. i 2003. godine u SAD-u je zbog vrućina umiralo u prosjeku 900 ljudi godišnje.
Pa ipak, ima i dobrih vijesti, kažu stručnjaci i navode primjere američkih gradova St. Louisa, New Yorka i Philadelphie koji su našli načina kako spriječiti fatalne ishode.
Ti gradovi su, naime, uspostavili tzv. centre za hlađenje i kontrolu starijih i bolesnih osoba te beskućnika zahvaljući kojima se broj umrlih nije povećao, unatoč sve ubojitijim valovima vrućine.