Voditelj projekta, profesor Karim Nayernia, koristio je matične stanice iz mišjeg embrija, starih tek nekoliko dana i ostavio ih da rastu u laboratoriju. Koristeći posebne instrumente izdvojio je neke matične stanice kako bi se proizvele stanice spermija.
Nakon toga je injekcijom mišjim spermijima direktno oplodio jajašce i usadio ga u ženku. Od sedam miševa rođenih ovim putem šest ih se razvilo u odrasle jedinke. Tri su miša ipak imala abnormalnosti, bili su preveliki ili premali, te su imali problema s disanjem.
„Ako saznamo više o tome kako se stanice spermatogonija pretvaraju u stanice spermija, to bismo mogli primijeniti na liječenje muškaraca čiji su spermiji nefunkcionalni. Mogli bismo, primjerice, izolirati spermatogonijske stanice pomoću biopsije testisa, u laboratoriju ih pretvoriti u funkcionalne i presaditi natrag u pacijenta“, dodao je prof. Nayernia.
Dr.Allan Pacey iz britanskog društva za plodnost kaže: „Teško je reći da li bi umjetan spermij ovim putem mogao konačno biti upotrebljiv kao novi način liječenja muške neplodnosti. Mnogo je tu tehničkih, etičnih i sigurnosnih pitanja s kojima se treba suočiti prije nego što se uopće ova metoda uzme na razmatranje.“
Profesor reproduktivne biologije na sveučilištu Sheffield, Harry Moore, govori kako treba biti vrlo oprezan u korištenju tehnika poput ove u liječenju neplodnosti sve dok se ne riješe svi sigurnosni aspekti, a to bi moglo potrajati godinama.
Neki su znanstvenici pak zabrinuti zbog etičkih implikacija stvaranja djeteta bez sperme odraslog čovjeka, te upozoravaju da bi to moglo dovesti do neželjenih rezultata.