Ovu biološku riznicu zlata znanstvenici i istraživači otkrili su u zabačenom istočnom dijelu Himalaja, koji je postao ugrožen zbog globalnog zatopljenja. Jedno od njihovih najživopisnijih otkrića jest nova vrsta žabe, ili takozvana 'leteća žaba' (Rhacophorus suffryi), koja svoje duge i mrežaste noge koristi za lebdenje po zraku, piše Science Daily. Isto tako spominje se i pronalazak minijaturne verzije muntjaka, najmanjeg jelena na svijetu, za kojeg su znanstvenici isprva mislili kako je samo mladunac te vrste, no ispostavilo se kako su otkrili njihovog davnog pretka, što je potvrdila i DNK analiza.
Fosil star 100 milijuna godina
Ipak, možda najznačajnije njihovo otkriće jest pronalazak fosila gekona u u rudniku jantara, u dolini Hukavang, koja se nalazi na sjeveru Mianmara. Taj fosil star je oko 100 milijuna godina i predstavlja najstariji fosil guštera u svijetu. 'Dobre vijesti o ovoj eksploziji vrsta na Himalajima pomalo narušava rastuća prijetnja himalajskom gorju i njegovoj biljnoj i životinjskoj raznolikosti', kazao je Jon Miceler, direktor WWF-a u izvještaju nazvanom 'Istočne Himalaje - Gdje se sudaraju svjetovi'. 'Taj nepristupačan i nevjerojatan krajolik već osjeća posljedice klimatskih promjena, koje prijete uništavanjem tog ekosustava zauvijek', dodao je.
10 tisuća vrsta
'Istočne Himalaje - Gdje se sudaraju svjetovi', program je koji je do sada otkrio preko 350 vrsta u istočnom dijelu Himalaja - uključujući 244 vrste biljaka, 16 vodozemaca, 16 reptila, 14 riba, dvije ptice, dvoje sisavaca te dvoje novih beskralježnjaka. Od vrsta za koje se zna da postoje u tom dijelu Himalaja, najbrojnije su naravno biljne vrste, kojih na tom području ima čak 10.000 vrsta. Slijede ptičje vrste s 977 različitih primjeraka te potom sisavci, kojih ima 300 vrsta. Ne treba zaboraviti spomenuti niti 269 vrsta slatkovodnih riba, 176 vrsta reptila te 105 vrsta vodozemaca. Uistinu, Himalaje, odnosno njihov istočni dio, prava su biološka riznica, koja i dan danas još uvijek skriva mnoge tajne i ostavlja znanstvenicima, istraživačima i avanturistima mjesto za nova istraživanja i uzbuđenja.