WWF je upozorio da će klimatske promjene sve više otežavati probleme divljih životinja i biljaka tijekom iduća tri desetljeća.
"Biološka raznolikost podržava zdravlje našeg planeta i ima izravan utjecaj na naše živote tako da je uzbunjujuće što unatoč povećanoj svijesti o pitanjima zaštite okoliša nastavljamo bilježiti negativan trend", rekao je voditelj kampanje WWF-a Colin Butfield.
"Postoje, međutim, mali znaci nade i ako se vlada prihvati te prilike koja je sve manja možemo početi okretati taj trend".
Index "Živi planet" WWF-a globalno prati oko 4.000 vrsta ptica, riba, sisavaca, gmazova i vodozemaca a pokazao je da je od 1970. do 2007. broj kopnenih vrsta pao za 25 posto, morskih za 28 posto a slatkovodnih za 29 posto. Od sredine devedesetih je broj vrsta morskih ptica pao za 30 posto.
Izvješće je objavljeno uoči skupa u Bonnu idućeg tjedna država potpisnica UN-ove Konvencije o biološkoj raznolikosti na kojem će se pokušati naći način kako spasiti svjetsku floru i faunu od djelovanja ljudi.
Neki znanstvenici vide gubitak biljaka, životinja i kukaca kao početak šestog velikog brisanja vrsta u povijesti Zemlje, do kojih je posljednje počelo u razdoblju dinosaura koji su nestali prije 130 milijuna godina.
Znanstvenici ukazuju da većina hrane i lijekova u svijetu dolaze izvorno iz prirode i napominju da nestajanje vrsta ugrožava i opstanak ljudi.
"Smanjenja biološka raznolikost znači da su milijuni ljudi suočeni s budućnošću u kojoj će zalihe hrane biti osjetljivije spram štetočina i gdje opskrba vode nije redovna ili je ima malo", rekao je glavni ravnatelj WWF-a James Leape.