Veliki koraljni greben, najveći koraljni greben na Zemlji, proteže se uz istočnu obalu Australije, na 207.000 km2 i duljini od 2027 km. U tom jedinom živo organizmu vidljivom iz svemira živi više od 500 vrsta koralja najrazličitijih boja i više od 10.000 životinjskih vrsta.
Izbjeljivanje koralja već je počelo na određenim mjestima Velikog koraljnog grebena i ponavljat će se svake godine od 2030., stoji u izvješću koje će biti objavljeno u petak a čije izvatke prenosi australski dnevnik The Age.
Zaključci su to iz poglavlja posvećenog Australiji iz 4. po redu
izvješća IPCC-a, tijela koje su 1988. osnovali Svjetska meteorološka organizacija i Program Ujedinjenih naroda za okoliš, a na zahtjev Sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta.
Izbjeljivanje koralja nastupa kada se živi organizmi koji koraljima daju njihove prekrasne boje, umiru, a ostavljaju za sobom samo sadreni skelet koralja.
Do te pojave dolazi zbog porasta temperature mora te zbog kiselih kiša.
Opasnost od klimatskog zagrijavanja Zemlje, a posljedično tome i Velikog koraljnog grebena proučava se već nekoliko godina u Australiji. Vlada razmatra postaviti goleme suncobrane na mjestima koja su najizloženija zagrijavanju, a nakon ispitivanja koje je trajalo dvije godine.