Samo početak ove godine dosad su obilježile ogromna snježna oluja iznad SAD-a te oluja u Australiji, nazvana Yasi. Nemojmo zaboraviti ni nedavne poplave u Australiji te ogromne oluje u Velikoj Britaniji i SAD-u krajem prošle godine.
>> Paar: Zemlja ima tri 'pacemakera', a njezina putanja je nepredvidiva
Najnovija snježna oluja u SAD-u zahvatila je područje koje se prostire duž 3.200 kilometara i koja je direktno utjecala na 150 milijuna ljudi, navedeno je u istraživanju 'Promjene polarnih magnetskih polova koje uzrokuju globalne superoluje', koje je objavljeno na portalu helium.com.
Preteća mega oluja
Analitičar i pisac Terrence Aym, koji je sastavio istraživanje, u njemu tvrdi kako se polarni magnetski polovi neobjašnjivo mijenjaju i uzrokuju pokretanje nezaustavljivih sila i ogromnih oluja, kojima smo svjedoci od početka ove godine. Isto tako navodi i podatke nezapamćenih poplava zabilježenih u Australiji, nakon kojih su lokalne vlasti zaključile da se dio vode možda ni neće povući te da će u nekim regijama sada ostati velike vodene površine.
No tad je Australce pogodio i Yasi, oluja čiji su vjetrovi zapuhali gotovo 300 kilometara na sat, što je čak 22 posto jači vjetar od onog oluje najjače 5. kategorije. 'Yasi bi vrlo lako mogao biti preteča budućih super-oluja. Neki istraživači, koji prate pomake magnetskog polja, predviđaju super-oluje u budućnosti, čiji će vjetrovi udarati brzinom i do 640 kilometara na sat', navodi Aym.
Promjena polova
Prema istraživanju, promjena u elektromagnetskom polju Sunca utječe i na Zemlju, na njezinu magnetosferu, nagib, dinamiku jezgre, oceanske struje i vremenske prilike. Rezultat svega toga je ubrzano pomicanje Zemljine magnetske jezgre, koja se u posljednjih deset godina pomiče oko 64 kilometra godišnje prema istoku. Prije je taj pomak bio svega 8 kilometara godišnje.
Aym u svojem istraživanju navodi i izvještaj američke Federalne agencije NOAA, koji je izazvao veliku paniku jer se u njemu navodi 'kako će mamutske super-oluje u budućnosti uništiti veći dio Kalifornije'. List Economist navodi i možda još više zabrinjavajuću stvar. 'Postoji rastući broj dokaza da će Zemljino magnetsko polje nestati, bar na neko vrijeme. Geološka istraživanja pokazala su kako se magnetski polovi Zemlje izmjenjuju s vremena na vrijeme, gdje južni postaje sjeverni, i obratno', piše list.
Te promjene nastupaju otprilike svakih 500.000 godina, ali zapravo ne postoji pravilan obrazac tih promjena jer neke su se događale i u razmacima od samo 50.000 godina. Posljednji se dogodio prije 780.000 godina. Svjedoči li naša generacija upravo jednom takvom obratu?