Naime, kineski astronomi smatraju kako bi teleskopu ugrađenom na toj sondi, voda mogla naškoditi. U rujnu prošle godine, znanstvenici su objavili kako je na Mjesecu pronađena vodena maglica, koja na Sunčevoj svjetlosti isparava u molekule hidroksila, koji se sastoji od po jednog atoma vodika i kisika.
>> Mjesečeva voda ima tri okusa
Razina hidroksila na Mjesecu, mogla bi značajno utjecati na lunarne opservatorije, istaknuli su kineski astronomi u studiji, koju su predstavili na Europskom kongresu planetarnih znanosti, održanom u Rimu, prenosi AAP. 'Ponovno smo izračunali količinu molekula hidroksila prisutnu u Mjesečevoj atmosferi i zaključili, kako je ona za dva ili tri reda veličine viša, nego što se prije to mislilo', istaknuo je Zhao Hua s kineske akademije znanosti.
Hidroksil utječe na ultraljubičasto zračenje
Kinezi planiraju 2013. godine poslati sondu Chang'e-3 na Mjesec, koja bi sletjela na osvijetljenu stranu Mjeseca i u koju bi bio ugrađen teleskop s ultraljubičastim senzorom. 'Na određenoj valnoj duljini ultraljubičastog zračenja, molekule hidroksila uzrokuju određeni stupanj rasipanja, u kojem se fotoni upijaju i vrlo brzo re-emitiraju', objasnio je Zhao.
'Naša zapažanja kažu da bi to značajno utjecalo na rad teleskopa', zaključio je Zhao. Kinezi su svoju prvu sondu Chang'e-1 lansirali u Mjesečevu orbitu još 2007. godine, a do kraja ove godine Kinezi planiraju na Mjesec poslati sondu Cheng'e-2 koja bi testirala tehnologiju za sigurno slijetanje na površinu.