Ubrzano topljenje planinskih ledenjaka u cijelome svijetu najsigurniji je dokaz porasta temperatura, ocijenili su američki glaciolozi koji su proveli mjerenja na terenu. Oko 85 posto ledene kape koja je 1912. pokrivala Kilimandžaro, 2007. je potpuno nestalo. A 26 posto leda koji je još 2000. stalno pokrivao vrh tog vulkanskog masiva otopilo se sedam godina poslije, kažu te procjene.
Sve rjeđe padaline
Premda promjene oblačnog pokrova i sve rjeđe sniježne padaline također nose dio odgovornosti, čini se da su ti čimbenici zadnjih desetljeća manje utjecali od porasta žive u termometrima, ocjenjuju stručnjaci.
Glaciolozi ističu da brzo topljenje leda na Kilimandžaru, planini koja je višestruko simbolična, odgovara onome što se događa na planini Keniji, na lancu Rwenzori u Ugandi i s tropskim ledenjacima u Andama, u Južnoj Americi, i na Himalaji. Zbog postupnog topljenja planinskih ledenjaka milijuni ljudi mogli bi trpjeti oskudicu vode, osobito u siromašnim zemljama koje o njima ovise za natapanje polja i za dobivanje vode za piće. (Hina)