Video: Upute za prijevare mobitelom moguće pronaći na internetu

Slika nije dostupna
Razvojem mobilne tehnologije otvara se prostor za razne nove vrste prijevara. Većina mobitela ima funkcije korištenja interneta, bežičnog spajanja poput bluetootha ili infracrvenog porta. Mobiteli mogu biti jako ranjivi, a prijevara nas može stajati desetke tisuća kuna.

Ivica Kaleb bio je žrtva jedne takve prijevare. Građevinar iz Metkovića na kućnu je adresu dobio račun za mobitel u iznosu od nevjerojatnih 47.000 kuna.

'Kad je došao račun nastala je zbrka oko toga je li potrošeno 47.500 kuna i to u 8 dana', ispričao je Kaleb.

Birani pozivi trajali su po devedeset minuta. Svaki je iznosio oko 500 kuna. Ivica je odmah nazvao svog operatera i upozorio kako je nemoguće da je napravio toliki račun.

'Mislio sam da je neka greška, jer tako su mi rekle i operaterke, no pokazalo se da nije greška', rekao je Kaleb.

Operator je nakon interne istrage odlučio da Ivica račun mora platiti, a 'velikodušno' su mu ponudili mogućnost plaćanja u više rata. On je to odbio, što je cijeli slučaj dodatno zakomplicirao.

'Prvo su mi poslali pljenidbu na imovinu, a pošto nemam ništa na sebi poslali su mi ovrhu na plaću', ispričao je Kaleb.

Zoran Vujović, dugogodišnji sudski vještak Županijskog suda u Zagrebu za telekomunikacije, kaže da davateljima usluge odgovara da račun bude što veći.

Iako se dugo sumnjalo da je to bio prvi slučaj dajlera u mobilnoj telefoniji, Vujović ističe kako je riječ o hakerskom upadu.

'Pojava koja je bila jasno definirana na fiksnoj telefoniji po nekim pretpostavkama pojavila se i na mobilnoj telefoniji, međutim, osobno smatram, kao i druge stručne osobe, da su to bile čisto hakerske provale', ustvrdio je Vujović.

Danas svatko ima mobitel. Većina uređaja ima funkciju korištenja interneta, mogućnost bežičnog spajanja bluetoothom ili infracrvenim portom. S tehnologijom se razvijaju i razni načini prijevara.

'Možemo otvoreno reći - postoji priručnik koji se može nabaviti u inozemstvu koji vas uči kako da stanete na sredinu Trga bana Jelačića ili na određenu točku, i da se ubacujete u mrežu s konkretnim brojevima', rekao je Vujović.

Dino Županović posljednje tri godine predaje na Prometnom fakultetu u Zagrebu. Ističe kako mane u području mobilnih telekomunikacija postoje.

'Problemi se javljaju kad se nove tehnologije implementiraju u mobilne uređaja. Moguće je upasti neovlašteno u određeni mobilni telefon bez da je čak toga korisnik svjestan. Proizvod nije istestiran do kraja, onda to dođe na tržište i korisnik, naravno, nije upozoren, ne zna kakve opcije mogu dovesti do takvog upada u mobilnu jedinicu', tvrdi Dino Županović s Fakulteta prometnih znanosti.

Ekipa Provjerenog demonstrirala je jednu takvu prijevaru. Radi se upravo o zloporabi funkcije povezivanja bluetooth. Program potreban za takvu jednu prijevaru moguće je pronaći na internetu. Koristeći se programom spojili su se na mobitel broj dva i preuzeli kontrolu nad njim zbog uključene funkcije bluetooth.

Takvu prijevaru prilično je jednostavno izvesti. Posebno su pogodna mjesta gdje se kreće mnogo ljudi jer ondje je mnogo veća vjerojatnost da će među njima deseci ostaviti upaljenu bluetooth funkciju.

'Svako može doći na internet i skinuti nekakve programčiće, bilo što, nije ih teško naći, postoje čak i besplatni programi koji rade i prate bežičnu komunikaciju i pomoću kojih se može ući u jedinicu', kaže Županović.

Prevarant, ni po čemu uočljiv, počinje prijevaru. Koristeći program spaja se na mobitel žrtve koja je ostavila uključen bluetooth. Kad se spoji na tuđi mobitel s njega zove i tu je ključ prijevare; zove 060 broj koji je prethodno zakupio on ili njemu netko blizak. Tako ljudima nabija račun, a sebi zaradu.

060 linije mogu primati tisuću poziva odjedanput. Dvadeset varalica raspoređenih po gradu skupili bi popriličnu količinu novca.

'Onaj koji s druge jedinice pristupa prvoj jedinici u koju upada nema povrata, nema glasa, on će nekoga moći nazvati ali neće moći čuti što se dešava', rekao je Županović.

Upravo tome pogoduje sustav pozivanja 060 brojeva, jer vam se nitko ne mora javiti da bi vaš poziv bio naplaćen.

Prije nekoliko godina javili su se slučajevi prijevara kad bi deseci osoba unajmili stanove, zvali svoj 060 broj i tako si priskrbili finu zaradu. Iako bi stan unajmili na 6 mjeseci, unaprijed bi platili cijelu godinu, što je najmodavcu naravno odgovaralo.

Kad prevaranti uvećaju tuđi telefonski račun za 200, 400 ili 600 kuna, pitanje je kako je uopće moguće dokazati da žrtva stvarno nije zvala tarot ili neku sličnu uslugu.

'Što se tiče samoga sadržaja, njihovo nadgledanje nije u nadležnosti T-HT-a', rekla je Nina Bertapelle iz sektora za korporativne komunikacije T-HT.

Mnogi će reći kako ovakvu prijevaru nije moguće izvesti jer vlasnik mobitela mora odobriti sve dolazne sadržaje. Dobrim programom prevarant će se spojiti bez znanja vlasnika.

Prevaranti s malo lošijim programom koriste se domišljatošću. Lažnim porukama pokušavaju nasamariti ljude da ih pogledaju. Posebno uvjerljivi sadržaji naslovljeni su npr. 'kućni video angeline jolie&brada pitta', 'sretan vam rođendan', 'najnoviji kalendar Pamele Anderson' itd. 

Osobe, često adolescenti željni takvih poruka misle da je taj sadržaj namijenjen nekome drugome, ali je zalutao na njihov mobitel. Kada dopuste primanje, njihov mobitel postaje laka meta.

Povezane teme