'Pitanja o porijeklu života i o tome postoji li život negdje drugdje u svemiru, zaslužuju ozbiljno promišljanje', rekao je velečasni Jose Gabriel Funes, astronom i direktor Vatikanskog opservatorija. Funes, koji je iz reda isusovaca, predočio je rezultate petodnevne konferencije, koja je okupila astronome, fizičare, biologe i mnoge druge stručnjake, i na kojoj se se raspravljalo o astrobiologiji, odnosno porijeklu života i njegovom postojanju u svemirskim prostranstvima.
>> Kazahstan gradi ambasadu za vanzemaljce
Funes je dodao kako mogućnost postojanja izvanzemaljskog života podiže 'mnoga filozofska i teološka pitanja', ali je dodao i kako je konferencija bila više održana sa znanstvene perspektive i fokusirana na to kako se znanstvene discipline mogu iskoristiti u istraživanju tog pitanja, prenosi AP. 'Religija i znanost na život gledaju kao na vrlo poseban ishod ogromnog i uglavnom za život nepogodnog svemira', istaknuo je Funes. 'Postoji mnogo plodnog tla u sredini za razgovore između astrobiologa i onih koji pokušavaju shvatiti smisao našeg postojanja u svemiru', zaključio je Funes.
'Sloboda Božje kreacije se ne može ograničiti'
'Ako biologija nije jedinstvena samo za Zemlju, ili ako se život negdje drugdje razlikuje biokemijski od našeg, ili ako pak ikad ostvarimo kontakt s inteligentnim vrstama u svemirskim prostranstvima, to će imati dubok utjecaj na predodžbu o nama samima', naglasio je Funes, kojem ovo nije prvi put da istražuje mogućnost postojanja vanzemaljskog života. U prošlogodišnjem intervjuu za vatikanski list L'Osservatore Romano, Funes je rekao kako se vjerovanje u postojanje vanzemaljskog života, čak i onog inteligentnog, zapravo ne kosi s vjerom u Boga. 'kako možemo samo odbaciti pomisao da život postoji i negdje drugdje u svemiru', zapitao se tada Funes. Tada je rekao i kako 'ne možemo sami ograničiti Božju slobodu kreiranja života'.
Petodnevnoj konferenciji prisustvovalo je oko 30 znanstvenika, uključujući i nekatolike, iz SAD-a, Velike Britanije, Francuske, Švicarske, Italije i Čilea.