U pokusu, koji neodoljivo podsjeća na sci-fi filmove i serije, južnokorejski istraživači sa sveučilišta Korea u Seulu, uspjeli su putem ljudske kože prenositi podatke brzinom od 10 megabita po sekundi! Za eksperiment su bile potrebne samo dvije vrlo fleksibilne elektrode, piše New Scientist.
Ovo dosta zapanjujuće otkriće, moglo bi dovesti do proizvodnje sasvim nove generacije medicinskih uređaja za praćenje šećera u krvi ili rada srca. Njihova prednost bila bi golema ušteda na potrošnji energije, koja se procjenjuje na čak i do 90 posto, ako ih usporedimo s bežičnim aparatima, koje napajaju baterije.
Ljudski mozak zasad siguran
Vratimo se na eksperiment. Dakle, južnokorejski znanstvenici 'prikopčali' su dvije spomenute elektrode na ruku žive osobe i postavili ih na udaljenost od 30 centimetara. Otkrili su kako niskofrekventni elektromagnetski valovi putuju s lakoćom kroz ljudksu kožu, bez vanjskih utjecaja na prijenos energije, odnosno podataka. Njihove elektrode su zapravo iznimno tanke i debljine su otprilike tri ljudske vlasi kose, a mogu se saviti i do 700 tisuća puta, bez izazivanja oštećenja, a prekrivene su silikonom bogatim polimerom.
Ipak, ljudski mozak je zasad siguran, jer mogućnost direktnog komuniciranja s računalima, koliko god zvučala fantastično, ili zastrašujuće, još uvijek nije ostvarena.