Cjepivo, koje privremeno zaustavlja proizvodnju spermija, pokazalo se tijekom testiranja vrlo efikasnim. Istraživači se nadaju kako bi ovo otkriće moglo potaknuti odgovornost za kontracepcijom kako kod žena tako i kod muškaraca. No, podaci iz prethodnih studija pokazali su da bi prepreka mogla biti žensko nepovjerenje u muškarce glede upotrebe takve vrste zaštite.
U posljednjoj studiji u kojoj je sudjelovalo više od 1000 muškaraca, samo jedan od sto napravio je dijete, što je slično brojkama od 1 do 2 posto kod žena koje su postale trudne uzimajući oralnu kontracepciju. Testosteronska injekcija, koja bi se na tržištu mogla pojaviti za 5 godina, testirana je na grupi zdravih muškaraca od 20 do 45 godina, koji imaju barem jedno dijete u posljednje dvije godine. Voditelj projekta dr. Yi-Qun Gu kaže: 'Za parove koji ne žele koristiti žensku kontracepciju, opcije su ograničene na vazektomiju, kondome ili prekinuti snošaj. Naša studija pokazuje kako muška hormonalna kontracepcija može biti nova i korisna alternativa.'
Testosteronske injekcije reduciraju proizvodnju dva hormona čime se smanjuje proizvodnja spermija, no efekt je povratan. Proizvodnja se vraća u normalu nakon 4 do 6 mjeseci od prestanka uzimanja injekcija. 'Unatoč ohrabrujućim rezultatima, sigurnost ovog načina kontracepcije iziskuje dublje testiranje fokusirano na kardiovaskularnu te sigurnost prostate', dodao je dr. Gu.