Znanstvenici su na tu zamisao došli pošto su utvrdili da je između svibnja i prosinca 2009. na Twitteru bilo postavljeno oko tri milijuna poruka na engleskom koje su sadržavale riječ 'gripa'. Svoju su zamisao predstavili u utorak na kongresu u Beču o zaraznim bolestima gdje se okupilo oko 8000 stručnjaka iz cijelog svijeta.
'Kako je riječ o mediju u stvarnu vremenu, mogao bi nam omogućiti brz odgovor zdravstvenih vlasti u slučaju potrebe i izvanredne hitnosti', kazala je Parry Kostkova čija ekipa usko surađuje s Europskim centrom za prevenciju i kontrolu bolesti i Britanskim nacionalnim zdravstvenim sustavom (NHS).
Među 'tweeterima' su znanstvenici otkrili 12.954 poruke koje sadrže rečenicu 'Imam svinjsku gripu' ili 12.650 poruka 'Imam gripu'.
HNS smatra da bi s pomoću Twittera mogao tijekom Olimpijskih igara u Londonu 2012. obavijestiti posjetitelje o ambulantama, službama hitne pomoći, liječnicima specijalistima i zubarima.
Za razliku od Facebooka, gdje svi strogo drže zaključane svoje profile, fotografije i linkove te komuniciraju s uskim krugom ljudi koje (većinom) poznaju, kod Twittera nema skrivanja statusa, fotografija i drugih sadržaja. Na Twitteru se sve dijeli sa svima. Doduše, postoji opcija zaključavanja statusa, no to gotovo nitko ne čini. (Hina)