Izum, izrađen od dijelova sofisticirane plastike i metala, može izdržati sve kiseline i enzime koje sadrži ljudski probavni sistem i sposoban je probaviti "pravu" hranu.
Umjetni trbuh imitira sve kemijske i fizičke reakcije organizma tijekom probavljanja hrane pa je tako sposoban imitirati grčeve pa čak i - povratiti!
Znanstvenici ovaj izum smatraju važnim "alatom" koji će im pomoći u razumijevanju onoga što se događa u probavnom sistemu.
Znanstvenici su i prije pokušavali izraditi sličnu "igračku", no tek su u najnovijem pokušaju dobili dovoljno sofisticirani sustav koji bi mogao dovesti do konkretnih znanstvenih zaključaka i rezultata.
Dr. Martin Wickham, voditelj tima koji je izradio umjetni trbuh, nada se da će im sofisticirani uređaj pomoći da saznaju više o probavi hrane u ljudskom organizmu i tako otkriju koji se sastojci doista i probavljaju te koliko i kako.
Oboružani tim saznanjima znanstvenici se nadaju utvrditi kakva je ishrana i u kojim kombinacijama namirnica doista zdrava i blagotvorna za probavni sustav.
Naprimjer, znanje o tome koliko brzo glukoza biva probavljena i prebačena u krvožilni sustav, moglo bi potencijalno biti od velike koristi u liječenju dijabetesa.
- Mi o tome što se točno događa u ljudskom probavnom sistemu još uvijek znamo doslovce ono najosnovnije. Možda ovim izumom uspijemo popuniti brojne rupe u našem znanju, kaže Wickham.
- Ono što se događa u probavnom sustavu do sada nam je bilo obavijeno velom tajne, dodaje dr. Peter Ellis, biokemičar s Kraljevskog sveučilišta u Londonu.
Umjetni trbuh već je zaineteresirao i prehrambenu industriju.
Neke kompanije rado bi htjele znati što je zapravo zdrava hrana za organizam, kako bi ju mogle ponuditi svojim kupcima.