Stručnjaci: Poznati posvajanjem djece nanose štetu

Slika nije dostupna
Moda posvajanja djece iz siromašnih zemalja koja je zavladala među poznatim i bogatim osobama donosi više štete nego koristi, smatraju britanski znanstvenici.

Posvajanja koja prati medijska prašina, kao što je to u slučaju američke pop zvijezde Madonne, čak dovode do toga da sve više roditelja iz siromašnijih europskih zemalja ostavlja djecu u sirotištima, izvijestili su psiholozi sveučilišta u Liverpoolu u istraživanju objavljenom u utorak.

"Otkrili smo da se kao rezultat takozvanog efekta Madonna, roditelji u siromašnim europskim zemljama odriču svoje djece u uvjerenju da će dobiti bolji život u imućnijoj obitelji na Zapadu", izjavio je voditelj istraživanja, dječji psiholog Kevin Browne.

Istraživanje je pokazalo da u promatranim sirotištima u 25 zemalja 96 posto djece nisu potpuna siročad, "nego u stvarnosti imaju barem jednog živog roditelja koji je u pravilu poznat vlastima".

Prilikom posvajanja djece iz siromašnijih zemalja od strane bogatih obitelji iz zapadnih industrijskih zemalja, tamošnja sirotišta i vlasti često dobivaju "visoke novčane iznose", izjavio je Browne. Pritom često dolazi do kršenja Konvencije Ujedinjenih Naroda o pravu djece.

Konvencija predviđa usvajanje djece iz druge države samo kao posljednju mogućnost, ako su u međuvremenu propali svi pokušaji da se dotičnom djetetu posreduju novi roditelji u njegovoj domovini.

Praksu posvajanja djece u inozemstvu stručnjaci opisuju kao "Madonna efekt", nakon što je pjevačica 2006. uz veliku medijsku pompu posvojila dječaka iz doma u južnoafričkom Malaviju, pojasnio je Browne.

Madonna nije jedina poznata osoba koja je posvojila dijete iz inozemstva.

Primjerice, hollywoodske zvijezde Angelina Jolie i Brad Pitt usvojili su troje djece iz Vijetnama, Etiopije i Kambodže.

Povezane teme