Iako su zdravstveni problemi Stevea Jobsa svima bili dobro poznati, sinoćnja vijest kako napušta poziciju Appleova CEO-a sve je šokirala – od Appleovih zaposlenika, ljubitelja ove kompanije pa do ulagača na burzi, što se odmah osjetilo i na smanjenju cijene dionica ove kompanije.
Jobs iza sebe ostavlja golemo nasljeđe te je zaslužan za velike promjene na glazbenom tržištu (s iPodom i iTunsima), mobilnom tržištu – voljeli li ga ili ne, iPhone je ipak u potpunosti promijenio način na kojim se služimo telefonima te tržištu osobnih računala – kako sa svojim Macovima, tako i s iPadom.
Među brojnim reakcijama poznatih osoba nakon najave njegova odlaska s mjesta izvršnog direktora Applea, treba izdvojiti izjavu Googlevca Erica Schmidta koji je rekao da je 'Steve Jobs najuspješniji američki CEO u zadnjih 25 godina' te da je 'na jedinstven način kombinirao umjetnički dodir s inženjerskom vizijom kako bi izgradio izvanrednu kompaniju'.
Još bolje ga je opisao Joe Nocera, kolumnist New York Timesa koji ga je prozvao 'jednim od najvećih inovatora u povijesti modernog kapitalizma'.
Opisuje ga se kao vizionara, karizmatika, poslovnog i marketinškog genija, ali i kao diktatora i osobu s kojom je iznimno teško raditi jer je uvijek sklon perfekcionizmu i ne pristaje na kompromise.
Njegov je život priča o upornosti i ispunjenu američkog sna u kojem je, kroz brojne prepreke i probleme koji su ga pratili u životu – kao dijete je usvojen, fakultet je napustio nakon prvog semestra, sredinom osamdesetih potjeran je iz Applea, a u prošlom desetljeću teško se razbolio, izašao kao pobjednik i postao najprepoznatljivija ikona IT svijeta, a i šire.
Često se kaže da je Jobs dva puta stvorio Apple – prvi puta kada ga je osnovao u travnju 1976. godine zajedno sa Steveom Wozniakom i Ronaldom Wayneom (koji je brzo napustio kompaniju), a drugi puta kada se vratio u kompaniju 1996. Danas zvuči gotovo nemoguće da je, nakon neslaganja s upravom, Steve Jobs 1985. potjeran iz Applea, da bi se opet vratio jedanaest godina poslije, a ostalo je – povijest.
U međuvremenu Jobs je osnovao računalnu kompaniju NeXT Computer te kupio kompaniju Graphics Group (kasnije preimenovana u Pixar) koju je na kraju preuzeo Disney, čime je Jobs postao njegov najveći dioničar. Nažalost, najteža bitka za Jobsa tek predstoji – ona za život.
S obzirom da se ipak odlučio na ovakav potez rekavši da 'više ne može obavljati svoje dužnosti i očekivanja kao Appleov CEO', svima je jasno da se njegovo zdravstveno stanje pogoršalo, ali ipak nas veseli što će ostati raditi u Appleu te sigurno utjecati na donošenje važnih odluka.
Zato se nadamo da će se ipak pojaviti na pozornici kada Apple bude predstavljao nove modele iPhonea te nas još jedno razveseliti s njegovom čuvenom rečenicom – 'One more thing'.