Posljednjih nekoliko mjeseci znanstvenici su fokusirani na područje mozga iza očiju, poznatom kao orbitofrontalni korteks koji je povezan s osjećajem užitka nastalog uslijed konzumiranja hrane i seksa, piše Time Online.
Istraživanjem koje predvodi Morten Kringelbach s Oxforda, otkriveo je kako bi orbitofrontalni korteks mogao biti ‘nova stimulacijska meta’ koja će pomoći ljudima koji pate od anhedonije, odnosno nesposobnosti doživljavanja zadovoljstva. Stimuliranjem ovih područja, može se proizvesti intenzivan užitak.
Njegov kolega Tipu Aziz predvidio je značajan pomak u znanosti iza ‘seks čipa’ unutar sljedećih deset godina. ‘Postoji dokaz da će ovaj čip biti djelotvoran. Prije nekoliko godina, znanstvenici su implantirali jedan takav uređaj u mozak žene koja je imala slab libido i nakon implantacije je postala seksualno aktivnija. Ali nije joj se svidjela ova nagla promjena, pa su joj čip iz mozga uklonili’, ispričao je Aziz.
Predviđa da će do 2015. godine takvim čipovima pomoću malenog odašiljača, moći upravljati ljudi koji se odluče ugraditi ga u mozak.