Rast nije genetski

Ruski znanstvenici otkrili zašto na Sahalinu raste divovska trava

Slika nije dostupna
Ruski znanstvenici otkrili su zašto na dalekom istoku zemlje raste divovska trava, objavljeno je na internet stranici izvestia.ru.

Na dalekom istoku Rusije, a posebice na otocima Sahalin i Kurilima, obična trava visoka je čak do pet metara, a heljda do tri metra. Međutim, taj divovski rast nije genetski uvjetovan jer sahalinska heljda posađena u Europi ima normalnu visinu. Nedavno su znanstvenici ruskog Instituta za morsku geologiju i geofiziku proveli istraživanja na otocima Sahalinu i Kunaširu i otkrili su da divovska trava ne raste na svim dijelovima otoka nego samo na područjima u kojima su zabilježeni aktivni tektonski poremećaji pri kojima se izlučuje toplina.

Pojačana seizmička aktivnost

Znanstvenici su ispitivali tlo na kojem raste biljka Filipendula ulmaria, a koja je na tim otocima visoka 2,7 metara - dvostruko viša nago u drugim regijama. Ta biljka raste na kiselom glinenom tlu. Budući da glina slabo propušta kisik, do korijena tih biljaka dolazi veća količina topline, a u tom tlu ima i više mikroelemenata i naftnih ugljikovodika. Znanstvenici smatraju da se na taj način može objasniti rast divovske trave i u drugim regijama u kojima je zabilježena pojačana seizmička aktivnost. (Hina)

Povezane teme