Rusija osvaja Sjeverni pol

Slika nije dostupna
Dva ruska batiskafa izvršila su pokusne zarone u arktičkim polarnim vodama u nedjelju, što je dio misije kojom Rusija nastoji postati prva zemlja koja se domogla morskog dna ispod Sjevernog pola.

Batiskafi Mir-1 i Mir-2 zaronili su na dubinu od 1,311 metara, otprilike 85 kilometara sjevernije od ruskog najisturenijeg arktičkog teritorija, zemlje Franje Josipa.

Radi se o pokusnim zaronima koji su dio misije kojom Rusija nastoji dokazati da polaže pravo na taj dio polarnog oceana, veličine zapadne Europe, koji je izuzetno bogat naftom i plinom.

Ruski batiskafi bi kroz nekoliko dana trebali zaroniti na morsko dno na dubini od 4,300 metara, točno ispod ledene kape na Sjevernom polu i dokazati da je prijevoj Lomonosov, podmorski greben ispod Sjevernog pola, prirodni nastavak ruskog kopnenog teritorija.

Radi se o apsolutno povijesnom pothvatu jer, iako su brojne sovjetske i američke nuklearne podmornice u prošlim desetljećima često prolazile ispod Sjevernog pola, nijedna još nije zaronila na njegovo morsko dno.

Kremlj je u misiju uložio oko 60 milijuna eura, a cilj joj je
osigurati pravo na eksploataciju milijardi tona prirodnih rezervi nafte i plina ispod polarnog leda.

Prema međunarodnim zakonima, pet zemalja čiji teritorij dodiruje arktički polarni krug (Rusija, SAD, Kanada, Norveška i Danska) samo polažu pravo na eksploataciju ekonomske zone 300 kilometara od svojih obala. 

Međutim, Rusija od 2001. nastoji dokazati da se njezino pravo proteže sve do samog Pola, argumentirajući to činjenicom da je arktičko podmorje dio istog kontinentalnog grebena kao i Sibir.

U ruskoj misiji sudjeluje zapovjedni brod Akademik Fedorov sa 130 znanstvenika, nuklearni ledolomac koji mu čisti put i mini-podmornice koje će biti lansirane na arktičko dno.

Povezane teme