Regeneracija organa

Raspoloživost transplantiranih organa sa 6 povećana na 18 sati

Slika nije dostupna
Kirurzi su prvi puta popravili ozlijeđeno plućno krilo donora, koje bi inače bilo odbačeno i transplantirali ga pacijentu. Ali koristeći novu tehniku, liječnici su bili u mogućnosti održati ga ‘na životu’ i popraviti ga kombinacijom lijekova i matičnih stanica.

Pluća se obično odstranjuju iz pacijenta koji umre od ozlijeda mozga. Ali stoga što njihov mozak otpušta razdražljive enzime kada se ‘ugasi’, samo oko 15 posto je raspoloživo za transplantaciju, piše Daily Mail. Zdravi organi kada su ohlađeni moraju se iskoristiti u vremenskom periodu od oko šest do osam sati. U skladu s novom procedurom, pluća se premještaju u zaštitnu komoru i spajaju na ventilatore i filtere kojima se prenosi kisik. Temperatura pluća povećava se oko 30 minuta dok ne dosegne 37 stupnjeva Celzijevih, a u tim uvijetima mogu biti sačuvani između 12 i 18 sati.

Pluća također djelomično koriste novu regeneracijsku snagu kako bi zacijelile na isti način na koji bi zacijelile u tijelu. Ovaj je sistem razvijen u Torontu. Glavni istraživač bio je Shaf Keshavjee. ‘Ovo će biti značajan napredak u utilizaciji i kvaliteti organa. Može se aplicirati na sve organe i transplantacija će postati poput banke krvi, s organima koji se testiraju I spremaju’, rekao je Shaf. Ova je tehnika uspješno korištena u četiri transplantacije.