Discovery je u svom teretnom prostoru nosi u svemir najveću od tri komponente laboratorija Kibo, veličine autobusa, dugu 11 metara i tešku 16 tona.
U sedmočlanoj posadi Discoveryja je i japanski astronaut Akihiko Hoshide (39)., iz Japanske agencije za istraživanje svemira (JAEA), kojem je to prvi let u svemir.
Japanska vlada uložila je u Kibo, što na japanskom znači "nada", 2,8 milijarda dolara.
Među astronautima je i inženjer leta Greg Chamitoff, koji će ostati na ISS-u šest mjeseci, zamjenjujući Garreta Reismana koji se s Discoveryem vraća na Zemlju.
Discoveryev 33. let u svemir, 123. ukupno u NASA-inom programu Space shuttle, treba trajati 14 dana tijekom kojeg će astronauti obaviti tri svemirske šetnje na ISS-u.
S ugradnjom laboratorija Kibo, koja treba biti dovršena 2009., ISS će biti dovršen 71 posto, nakon čega preostaje ugradnja još sedam elemenata u orbitalnu postaju u čijoj izgradnji sudjeluje 16 zemalja,
Više od Kiba, trojica postojećih stanovnika ISS-a, dva Rusa i Amerikanac, očekuju zamjenski dio za jedini toalet na postaji koji nije u uporabi zbog kvara na crpki za odvod urina, pa se moraju zadovoljiti nepraktičnim rješenjima.
Astronauti Discoveryja moraju također popraviti oštećeni rotacijski mehanizam na solarnoj anteni i zamijeniti spremnik dušika u klimatizacijskom uređaju ISS-a.
Za sve te poslove dvojica astronauta morat će triput izaći u svemir, a svaki će izlazak trajati 6,5 sati.
Ovo je o treći ovogodišnji let svemirskog broda Discoveryja od pet planiranih, među kojima će posljednji biti izveden radi održavanja i popravka teleskopa Hubble, a planiran je za 8. listopada.